Względy techniczne uzasadniają zastosowanie niższej stawki

Pozostałe po likwidacji linii kolejowych grunty nie mogą być wykorzystywane w działalności gospodarczej ze względów technicznych. A skoro tak, to nie można nałożyć od nich podatku od nieruchomości tak jak od gruntów wykorzystywanych w firmie

Aktualizacja: 05.02.2010 02:10 Publikacja: 05.02.2010 02:00

Względy techniczne uzasadniają zastosowanie niższej stawki

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 21 stycznia 2010 r., I SA/Sz 289/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spór sprowadzał się do ustalenia, czy od zlikwidowanej linii kolejowej należy płacić podatek od nieruchomości.

Organy podatkowe obu instancji (zarówno burmistrz, jak i samorządowe kolegium odwoławcze) uznały, że tak. Innego zdania była spółka akcyjna będąca posiadaczem nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa.

Sprawa trafiła do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd uznał skargę za uzasadnioną.

Przypomniał, że aby określony obiekt (rzecz lub zespół rzeczy) można było zaliczyć do budowli w znaczeniu nadanym [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=39821AC7587EC5A62EA7507673A1ADF5?id=182297]ustawą o podatkach i opłatach lokalnych [/link]i tym samym poddać go opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (jeżeli jest on związany z prowadzeniem działalności gospodarczej), konieczne jest uprzednie ustalenie, czy jest on obiektem budowlanym o wskazanych właściwościach (nie jest to budynek i nie jest to obiekt małej architektury) albo czy jest on urządzeniem budowlanym o określonych właściwościach, tj. związanym z obiektem budowlanym i zapewniającym możliwość użytkowania tego obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Zgodnie z prawem budowlanym pod pojęciem budowli rozumieć należy każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak m.in. lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty. Zaliczając linie kolejowe do obiektów budowlanych uznawanych za budowlę, prawo budowlane nie wskazuje jednak, co rozumie pod pojęciem „linii kolejowej”.

W związku z tym za uzasadnione uznać należy poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o znaczenie tego pojęcia w regulacjach dotyczących samego transportu kolejowego.

Zgodnie z nimi na linię kolejową jako budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi składają się nie tylko same „tory kolejowe” czy „nawierzchnia kolejowa wraz z podtorzem i budowlami inżynieryjnymi”, ale również grunt zajęty pod te tory czy nawierzchnię, stanowiący wraz z nimi „drogę kolejową”, a także przyległy pas gruntu oraz budynki, budowle i urządzenia przeznaczone do prowadzenia ruchu kolejowego wraz zajętymi pod nie gruntami.

Likwidacja linii kolejowej lub jej odcinka oznacza ostateczne, a nie tylko przejściowe wyłączenie jej z eksploatacji. Zlikwidowana linia traci charakter budowli.

Oznacza to w konsekwencji, że nie podlega jako taka, a więc jako budowla nieistniejąca, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, co bynajmniej nie wyklucza możliwości takiego opodatkowania określonych składników pozostałych po zlikwidowanej linii kolejowej, a więc np. pozostałych po niej gruntów.

Jednak wykorzystywanie gruntu do jakiejkolwiek działalności gospodarczej innej niż transport kolejowy nie jest możliwe ze względów technicznych. Na przeszkodzie takiemu wykorzystaniu stoi bowiem zarówno samo ukształtowanie powierzchni danego terenu, jak i jego zajęcie przez znajdujące się na tej powierzchni urządzenia w postaci nawierzchni kolejowej wraz z podtorzem i budowlami inżynieryjnymi.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 21 stycznia 2010 r., I SA/Sz 289/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?