Rozstrzygnięcie NSA zapadło pod [b]sygn. II OSK 254/10[/b].
Ustronie Morskie i Sianożęty leżą w obszarze Koszalińskiego Parku Nadmorskiego. W parkach krajobrazowych nie wolno lokalizować obiektów budowlanych w 200-m pasie od klifowego brzegu morza, który łatwo ulega erozji i osuwaniu się.
- Tymczasem od 2005 r., czyli od zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości Ustronie Morskie i Sianożęty, walczymy o uchronienie klifu przed zabudową. Powstała nieformalna, przeszło 100-osobowa grupa protestacyjna - mówi Tadeusz Stadnik z Ustronia Morskiego.
Uchwałą Rady Gminy Ustronie Morskie zmieniono przeznaczenie części terenu z zieleni osłaniającej stabilność brzegu na usługi komercyjne, handel i gastronomię oraz dopuszczono budowę na terenie przyklifowym dwukondygnacyjnych (plus poddasze użytkowe) budynków. Uzasadniono to m.in. potrzebą dostosowania planu do nowych ofert inwestycyjnych. Zabudowa istniała tu już zresztą w okresie międzywojennym.
- Budowa wymagałaby wycinki 364 drzew i ponad 400 dużych kęp krzewów - -mówi Wiesław Pieślak, jeden z protestujących. Państwowy Instytut Geologiczny określił uchwaloną zmianę planu jako szkodliwą i grożącą nieodwracalnym naruszeniem stabilności brzegu klifowego. Stwarza to zagrożenie dla naszych działek, leżących w sąsiedztwie planowanej zabudowy.