Taką możliwość przewidziano w art. 569 § 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link].
Jednak w [b]uchwale z 7 października 2008 r. (sygn. III CZP 83/08) Sąd Najwyższy[/b] uznał, że postanowienie sądu wydane na podstawie tego przepisu „na czas toczącego się postępowania” można kwestionować, wnosząc na nie zażalenie do sądu II instancji.
Wątpliwość prawna wyjaśniona w tej uchwale powstała na tle sprawy wszczętej przez Andrzeja H., ojca 7-letniej Anny H., o zmianę wyroku orzekającego rozwód w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej nad córką. W wyroku tym wykonywanie władzy rodzicielskiej, czyli bezpośrednią pieczę nad córką, sąd powierzył matce, Katarzynie H.
Sąd opiekuńczy (sąd rejonowy) zarządził na postawie 569 § 2 k.p.c. „na czas toczącego się postępowania” natychmiastowe powierzenie sprawowania opieki nad Anną H. jej ojcu i ustalił, że dziecko ma przebywać u niego, w jego miejscu zamieszkania. W uzasadnieniu sąd powołał się na zaświadczenia lekarskie sprzed 10 i 11 dni o obrażeniach ciała odniesionych przez dziecko, gdy pieczę nad nim sprawowała matkę. Sąd uznał, że dobro dziecka jest zagrożone i trzeba je natychmiast matce odebrać.
Katarzyna H. wniosła zażalenie na to postanowienie. Zarzuciła naruszenie art. 569 § 2 k.p.c. przez błędne przyjęcie, że jest to właśnie nagły wypadek w rozumieniu tego przepisu. Przekonywała, że sąd naruszył przepisy procedury, bo oparł się na wyłącznie na nieprawdziwych twierdzeniach ojca, bez wszechstronnego rozważenia okoliczności sprawy i bez przeprowadzenia niezbędnych dowodów.