Protokół do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Luksemburgiem wszedł w życie 25 lipca 2013 r. Zgodnie z przepisami wprowadzającymi wybrane zmiany mają zastosowanie już od 1 września 2013 r. Niestety, nie ma jasności, które przepisy i w jaki sposób zmieniły się od tego dnia.
Dla przykładu, poza stawkami podatku u źródła od dywidend i odsetek protokół zmienia także metodę unikania podwójnego opodatkowania, m.in. w odniesieniu do dywidend, z metody zwolnienia na metodę kredytu podatkowego. W rezultacie dywidendy z Luksemburga będą opodatkowane w Polsce z zaliczeniem podatku pobranego w Luksemburgu.
Na tle przepisów wprowadzających pojawił się pogląd, że od 1 września 2013 r. zmieniły się nie tylko zasady poboru podatków u źródła, ale także zasady rozliczania w państwie rezydencji dochodu objętego takim podatkiem.
W rezultacie do dywidend otrzymywanych przez polskich podatników z Luksemburga od 1 września 2013 r., zastosowanie miałyby nie tylko zmienione zasady opodatkowania podatkiem u źródła, ale też inna metoda unikania podwójnego opodatkowania.
Można jednak pokusić się o inną wykładnię. Wydaje się uprawniony pogląd, że pojęcie „podatek u źródła" nie obejmuje metody unikania podwójnego opodatkowania. Przemawia za tym przede wszystkim literalne brzmienie przepisów wprowadzających protokół do umowy. Metoda unikania podwójnego opodatkowania ma zastosowanie do różnych dochodów i służy rocznemu rozliczeniu podatku. Nie wpływa ona zaś na unormowanie poboru podatku u źródła.