Międzynarodowy Dzień Szpilek, rokrocznie przypadający 25 września br. można celebrować na różne sposoby. Przyjaciel Warszawskiej Adwokatury, Wicedziekan OIRP, Włodzimierz Chróścik postanowił uczcić go tekstem – szpilką.
Jej ostrze, zapewne nieintencjonalnie, skierował w środowisko Warszawskiej Adwokatury, podnosząc temat zniesienia zakazu wykonywania zawodu adwokata w ramach stosunku pracy. Nie sposób traktować tę szpilkę inaczej niż jako przejaw powszechnie znanego i cenionego poczucia humoru byłego Dziekana OIRP w Warszawie. Kilka dni po tym tekście ukazała się informacja, że autor tekstu kandyduje na Prezesa Krajowej Izby Radców Prawnych. To miłe, że u radców prawnych nawet kampania wyborcza nie może obyć się bez odwołania do adwokatów.
Chociaż pozwalamy sobie na żarty, to sprawa jest poważna, ponieważ chodzi o wprowadzenie niezbędnej dzisiaj możliwości wykonywania przez adwokatów zawodu w ramach stosunku pracy przy jednoczesnym zachowaniu rzeczywistej, a nie iluzorycznej, niezależności. Problem niezależności w ramach stosunku pracy nie stanowi rodzaju „mitu", jak sugeruje Wicedziekan OIRP w Warszawie. To rzeczywisty problem, z którym jednak się zmierzymy konstruktywnie. Adwokatura szczególnie ceni niezależność i wie, że to właśnie ona daje rzeczywistą gwarancję respektowania podstawowych prawa i wolności naszych klientów. Niezależność prawników i służąca jej autonomia samorządów zawodowych prawniczych są niezbędnymi elementami systemu ochrony praw i wolności oraz bezpieczeństwa obrotu prawnego.
Podczas organizowanych ostatnio wspólnie przez OIRP w Warszawie i ORA w Warszawie międzynarodowych konferencji bardzo słyszalnie dochodził do głosu temat niezależności. Niezależności zarówno w wykonywaniu zawodu profesjonalnego pełnomocnika lub obrońcy, jak również samorządów prawniczych. Zarówno Polscy gospodarze obu konferencji, jak i nasi wybitni zagraniczni koledzy podkreślali, że o niezależność prawniczych zawodów zaufania publicznego należy walczyć zawsze, nieustanie ją weryfikować i nie ulec presji ani ekonomicznej ani politycznej, aby stała się tylko iluzoryczną.
Od wielu lat trwa dyskusja w Adwokaturze w sprawie zniesienia zakazu wykonywania zawodu w ramach umowy o pracę. Finalnym efektem tego procesu, w co głęboko wierzę, będzie inicjatywa Krajowego Zjazdu Adwokatury i Naczelnej Rady Adwokackiej, zmierzająca do zmiany Ustawy Prawo o Adwokaturze. Kierunek tych zmian przesądziła m. in. kierunkowa uchwała Zgromadzenia Izby Adwokackiej w Warszawie z 2016 roku. Przeprowadzona w ostatnich tygodniach ankieta w naszej izbie w tej sprawie pokazała, że wola warszawskiej Adwokatury jest w tej sprawie jednoznaczna. W ankiecie wzięło udział 2 084 osoby i dostarczyła ona twardych danych, niezbędnych do rozmów z NRA, z przyjaciółmi z innych Izb w Polsce. 89,01 proc. naszych Koleżanek i Kolegów opowiedziało się za podjęciem przez ORA w Warszawie działań zmierzających do zniesienia ustawowego zakazu wykonywania zawodu adwokata w oparciu o umowę o pracę (z wyłączeniem prowadzenia obrony w sprawach karnych), 10,99 proc. było przeciw. Ankieta został przeprowadzona z inicjatywy adw. Katarzyny Gajowniczek-Pruszyńskiej oraz adw. Michała Fertaka.