Zwykłe postępowanie układowe
Trzecie z proponowanych postępowań, postępowanie układowe, będzie prowadzone na zasadach obecnie obowiązujących w postępowaniu upadłościowym o charakterze układowym. Zakres ochrony przed wierzycielami, jaki dłużnik będzie mógł uzyskać, jest analogiczny do przewidzianego w przyspieszonym postępowaniu układowym. Podstawową różnicą między nimi jest możliwość ustanowienia tymczasowego nadzorcy nad majątkiem dłużnika na czas postępowania w przedmiocie otwarcia postępowania, a także możliwość zgłoszenia przez wierzyciela sprzeciwu do spisu wierzytelności. Sprzeciw taki rozpatrywać będzie sędzia komisarz oraz – w przypadku zażalenia od postanowienia sędziego komisarza – sąd w składzie trzyosobowym.
Sanacja, czyli głęboka restrukturyzacja
Ostatnie z postępowań restrukturyzacyjnych proponowanych w UPR ma być procedurą o najszerszych możliwościach restrukturyzacyjnych pozwalających na głęboką restrukturyzację ekonomiczną przedsiębiorstwa. W postępowaniu sanacyjnym możliwe będzie skorzystanie z rozwiązań prawnych, które dotychczas dostępne były jedynie w ramach postępowania upadłościowego o charakterze likwidacyjnym. W ramach postępowania sanacyjnego możliwe będzie np. dostosowanie poziomu zatrudnienia do potrzeb restrukturyzowanego podmiotu czy odstępowanie od niekorzystnych umów wzajemnych (tzw. cherry picking right). Wszczęcie postępowania sanacyjnego skutkować będzie zawieszeniem z mocy prawa wszystkich egzekucji wszczętych przed otwarciem postępowania, także tych nieobjętych układem, czyli np. egzekucji dotyczących wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo.
Niejako w zamian za korzystne instrumenty restrukturyzacyjne dłużnik będzie musiał pogodzić się z utratą zarządu nad majątkiem i z ustanowieniem zarządcy (choć w wyjątkowych okolicznościach będzie możliwe przyznanie mu prowadzenia zwykłego zarządu).
Ostrzejsze zasady
UPR zakłada także m.in. wydłużenie okresu „utwardzania się" zabezpieczeń rzeczowych z dwóch do sześciu miesięcy (w przypadku upadłości). Zakres obowiązujących dotychczas sankcji bezskuteczności czynności ustanawiania zabezpieczeń na tzw. przedpolu upadłości został przez UPR rozszerzony na „przedpole" postępowania sanacyjnego. Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów możliwe będzie uznanie za bezskuteczne dokonania w ciągu roku przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania sanacyjnego ustanowienia „nadzabezpieczenia", tj. zabezpieczenia w części, która w dniu ustanowienia zabezpieczenia przewyższa o więcej niż połowę wartość świadczenia otrzymanego przez dłużnika.
Powyższe regulacje będą musiały być każdorazowo brane pod uwagę przy ocenie ryzyka związanego z powstaniem zabezpieczonych wierzytelności, w tym w szczególności w przypadku udzielania zabezpieczonych pożyczek czy kredytów.
Postanowienia umowy nie usuną ryzyka
Przed ryzykiem związanym ze wszczęciem postępowania restrukturyzacyjnego nie zawsze będzie można ustrzec się w umowie. Nieważne bowiem będą z mocy prawa te postanowienia, które zastrzegają zmianę lub wygaśnięcie umowy na wypadek złożenia wniosku lub otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego.