Łukasz Wydra: Zmierzch zasady efektywności w cywilnym postępowaniu gospodarczym

Dochodzenie roszczeń w postępowaniu gospodarczym oznacza konieczność wejścia na długotrwałą i kosztowną ścieżkę konfrontacyjną.

Publikacja: 28.12.2024 09:44

Łukasz Wydra: Zmierzch zasady efektywności w cywilnym postępowaniu gospodarczym

Foto: Adobe Stock

Statystyka vs. rzeczywistość

Przyczynkiem do popełnienia niniejszego tekstu było wystąpienie niżej podpisanego podczas konferencji „Adwokat dla przedsiębiorcy”, organizowanej przez Sekcje Praktyków Prawa przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie w dniu 11.10.2024 r. Uznałem za zasadne aby skonfrontować treść tamtego referatu, osobiste (późniejsze) doświadczenia zawodowe oraz oficjalne statystyki: Ministerstwa Sprawiedliwości i Komisji Europejskiej (KE). W myśl danych ministerialnych, postępowanie cywilne w sprawach gospodarczych (GC) trwa średnio 20,8 miesiąca (dane na 22.12.2024 r.). Z kolei, KE podaje (The EU Justice Scoreboard, dostęp 22.12.2024 r.), iż w 2021 r. uzyskanie w Polsce wyroku w sprawie gospodarczej w I instancji zajmowało nieco ponad 300 dni. Co więcej, począwszy od 2012 r. czas potrzebny na wydanie wyroku sukcesywnie się wydłużał. „Prymusami” pod względem szybkości rozstrzygania sporów są w Unii Europejskiej sądy na Litwie i w Holandii (potrzebują ok. 100 dni by rozstrzygnąć spór w I instancji), zaś „maruderami” są sędziowie na Węgrzech, we Włoszech i w Grecji (tym ostatnim wydanie wyroku w I instancji zajmuje ponad 700 dni).

Pozostało jeszcze 87% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: PKW, czyli prawo kreatywnie wykładane
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Lex Obajtek już nie śmierdzi
Opinie Prawne
Prof. Michał Romanowski: Rząd kapituluje w sprawie neosędziów
Opinie Prawne
Jan Skoumal: Neosędziowskie Termopile
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Czy neosędziowie zawładną kampanią prezydencką?