Statystyka vs. rzeczywistość
Przyczynkiem do popełnienia niniejszego tekstu było wystąpienie niżej podpisanego podczas konferencji „Adwokat dla przedsiębiorcy”, organizowanej przez Sekcje Praktyków Prawa przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie w dniu 11.10.2024 r. Uznałem za zasadne aby skonfrontować treść tamtego referatu, osobiste (późniejsze) doświadczenia zawodowe oraz oficjalne statystyki: Ministerstwa Sprawiedliwości i Komisji Europejskiej (KE). W myśl danych ministerialnych, postępowanie cywilne w sprawach gospodarczych (GC) trwa średnio 20,8 miesiąca (dane na 22.12.2024 r.). Z kolei, KE podaje (The EU Justice Scoreboard, dostęp 22.12.2024 r.), iż w 2021 r. uzyskanie w Polsce wyroku w sprawie gospodarczej w I instancji zajmowało nieco ponad 300 dni. Co więcej, począwszy od 2012 r. czas potrzebny na wydanie wyroku sukcesywnie się wydłużał. „Prymusami” pod względem szybkości rozstrzygania sporów są w Unii Europejskiej sądy na Litwie i w Holandii (potrzebują ok. 100 dni by rozstrzygnąć spór w I instancji), zaś „maruderami” są sędziowie na Węgrzech, we Włoszech i w Grecji (tym ostatnim wydanie wyroku w I instancji zajmuje ponad 700 dni).
Prowadzę trzy postępowania zainicjowane w grudniu 2023 r. Każde z nich jest dopiero na etapie rozstrzygania proceduralnych kwestii. W jednym z nich, sędzia nie podjął żadnej czynności procesowej od sierpnia br. Z kolei, w innej sprawie (pierwotnie dot. nakazu zapłaty), pozew z 04.2023 r. został zarejestrowany jako sprawa GC w 10.2024 r., a więc 18 miesięcy temu. Nie sposób oczekiwać w nim wyroku w ciągu najbliższych 3 miesięcy.
Efektywność postępowania cywilnego
Ramy niniejszego artykułu nie pozwalają na kompleksowy przegląd poglądów doktryny na temat definicji-pojęcia „efektywności postępowania cywilnego”. Często pojawia się ona w wypowiedziach publicystycznych, bądź utożsamia się ją z szybkością uzyskania wyroku. Wypowiedź popularnonaukowa również wymaga precyzyjnego stosowania siatki pojęciowej. Warto więc przytoczyć kilka wybranych koncepcji ujęcia tej zasady, obecnych w piśmiennictwie.
Efektywność obejmuje dwa aspekty: szybkości postępowania sądowego oraz możliwości rzeczywistego skorzystania z gwarancji ochrony sądowej (A. Łazarska). W innym ujęciu, chodzi o rzetelność postępowania oraz trafność rozstrzygnięcia sądu przy zaangażowaniu jedynie koniecznych i uzasadnionych kosztów postępowania (K. Flaga-Gieruszyńska). Na kanwie postępowania zabezpieczającego „efektywność” odpowiada wykonalności i skuteczności orzeczeń (M. Muliński, J. Jadłowski).
Artykuł 6 KPC nakłada na sąd obowiązek przeciwdziałania przewlekaniu postępowania (zasada szybkości – E. Marszałkowska-Krześ), z jednoczesnym dążeniem do rozstrzygnięcia sprawy podczas pierwszego posiedzenia (jeśli jest to możliwe). Odpowiada temu obowiązek stron w zakresie przyczyniania się do zapewnienia sprawnego i szybkiego postępowania (tzw. ciężar wspierania postępowania).