Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało założenia tzw. ustawy medialnej (MKiDN), czyli koncepcję wdrożenia regulacji wynikających z EMFA do polskiego porządku prawnego. Obejmują one m.in. reformę KRRiT, kwestie powoływania władz w spółkach medialnych oraz (przy okazji) zamknięcie prasy samorządowej.
Jakie są zarzuty dla prasy samorządowej
Co zarzuca się gminnym i powiatowym (najczęściej niskonakładowym) wydawnictwom? Mają one być konkurencją dla niezależnej prasy lokalnej wydawanej przez podmioty prywatne. Badania medioznawcze prowadzone m.in. przez Patrycję Szostok i Roberta Rajczyka nie potwierdzają jednak tej tezy. Jak się okazuje, prasa samorządowa występuje częściej na terenach, gdzie funkcjonują inne tytuły niezależne. W efekcie badacze stwierdzili, że „prasa samorządowa nie tylko nie blokuje powstawania niezależnych tytułów prasowych, ale nawet je w pewien sposób stymuluje, będąc swego rodzaju kołem napędowym na lokalnych rynkach prasowych”.
Czytaj więcej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło rozpoczęcie konsultacji założeń ustawy medialnej. Przewidują one likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Zniknąć ma też Rada Mediów Narodowych.
Kolejny zarzut – prasa samorządowa podbiera prasie niezależnej reklamodawców, umieszczając na swoich łamach płatne reklamy. Być może miało to miejsce w przeszłości, ale dziś bardzo trudno znaleźć w Polsce przypadki zamieszczenia komercyjnych reklam w tytułach samorządowych. Jeśli nawet takie przypadki się zdarzają, stosunkowo łatwo można je wyeliminować. Wystarczy wprowadzić zakaz umieszczania odpłatnych reklam i ogłoszeń w mediach samorządowych.
Czy samorządy mają prawo wydawać prasę
I tu warto zadać sobie podstawowe pytanie: czy samorządy lokalne mają prawo wydawać prasę? Tak. Zgodnie z art. 8 ust. 1 Prawa prasowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1914) „Wydawcą może być osoba prawna, fizyczna lub inna jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej. W szczególności wydawcą może być organ państwowy, przedsiębiorstwo państwowe, organizacja polityczna, związek zawodowy, organizacja spółdzielcza, samorządowa i inna organizacja społeczna oraz kościół i inny związek wyznaniowy”. Jak więc widać, działalność wydawnicza jednostek samorządu terytorialnego jest utrwalonym elementem wpisującym się od lat w polski porządek prawny.