Marek Isański: Przepisy podatkowe w Konstytucji? Piękne słowa i źródło patologii

Konstytucja w sprawach podatkowych daje obywatelom prawa, których ochrona jest zadaniem niezależnych sądów administracyjnych. W rzeczywistości zapisane w Konstytucji prawa obywateli to jedynie piękne słowa i fasada.

Publikacja: 17.08.2024 10:36

Marek Isański: Przepisy podatkowe w Konstytucji? Piękne słowa i źródło patologii

Foto: Adobe Stock

W powszechnej, niestety słusznej ocenie prawo podatkowe jest na bardzo niskim i stale się pogarszającym poziomie. Przyczyn tego stanu jest wiele. Nikt dotychczas nie analizował jaki jest wpływ zapisów w Konstytucji, w której dużo jest o podatkach i prawach obywateli jako podatników.

Podstawą państwa są podatki, bo nie ma państwa bez pieniędzy, a państwo pieniądze ma jedynie z podatków. Z jednej strony prawo podatkowe to najważniejsza dziedzina prawa dla poprawnego funkcjonowania państwa. A z drugiej, co dość oczywiste, a bagatelizowane, ingeruje ono najmocniej w sferę praw i wolności obywateli, bowiem ingeruje w ich własność. Dlatego jakość przepisów Konstytucji decyduje o tym, czy państwo jest obywatelskie, czy też rządy nad obywatelami sprawuje biurokracja.

Pozostało 93% artykułu

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Prawne
Katarzyna Salwa: W Polsce sąd w roli social service
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Morał z procesu o zabójstwo generała Papały
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Ministerstwo Efektywności Rządu. Jak poradzi sobie Elon Musk?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Państwo zdemontuje się samo
Materiał Promocyjny
Ładowanie samochodów w domu pod każdym względem jest korzystne
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Powrotu do kompromisu aborcyjnego nie będzie