Tomasz Pietryga: Czy nowy rząd wykorzysta sprawę Kamińskiego i Wąsika, by blokować TK

Powrót na ławę oskarżonych byłych szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w kontekście wyborów nabiera nie tylko symbolicznego znaczenia.

Publikacja: 19.10.2023 03:00

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz wiceminister spraw i wewnętrznych

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz wiceminister spraw i wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mają znowu stanąć przed sądem w związku z tzw. aferą gruntową. Rozprawa została wyznaczona na połowę grudnia. Decyzja ta zapada osiem lat po tym, jak zostali objęci prezydenckim prawem łaski, mimo że ich wyroki skazujące nie były prawomocne. Stało się to zaraz po wygranych wyborach przez PiS, teraz historia zatacza koło.

Sprawa, mimo że podzieliła środowiska prawnicze w ocenie, czy prezydent mógł ułaskawić nieprawomocnie skazanych, długo nie miała dalszego ciągu, choć przed Sądem Najwyższym zainicjowane zostało postępowanie kasacyjne. W 2017 roku SN je zawiesił w związku ze wszczęciem przez Trybunał Konstytucyjny sprawy sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem w kwestii prawa łaski.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Prawne
Joanna Raglewska, Janusz Raglewski: Kilka uwag w kwestii nowelizacji przepadku pojazdu
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Negocjacje pokojowe Donalda Trumpa. Ale co ze zbrodniami Putina?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Sprawa MTK symptomem głębszego kryzysu
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Demokracja walcząca walczy zawzięcie. Teraz także w USA
Opinie Prawne
Marcin J. Menkes: Trump legalizuje korupcję. Co to oznacza dla europejskiego biznesu?