Tomasz Pietryga: Marika. Lekcja dla sędziów i Zbigniewa Ziobry

Dobrze, że Marika opuściła więzienie, chociaż jej czynu nie da się usprawiedliwić. Młodzi ludzie, bez kryminalnej przeszłości i ciężkich przestępstw na koncie nie powinni tak łatwo być wsadzani do więzienia.

Publikacja: 17.07.2023 17:07

Wyrok trzyletniego, bezwzględnego więzienia, jaki otrzymała 21-letnia studentka za dokonanie napaści na działaczkę ruchu LGBT, bulwersuje. I powinien bulwersować, bez względu na to, czy do celi trafia prawicowa aktywistka, działacz LGBT,  czy inny młody człowiek, który pod wpływem emocji popełnił karalny czyn.

Polskie więzienie nie resocjalizuje, to niepodważalny fakt. Ludzie, zwłaszcza młodzi, nie wychodzą z zakładów karnych lepsi. Z tych doświadczeń czerpie już cały cywilizowany świat, stąd w kodeksach coraz szerszy katalog kar nieizolacyjnych. Kryje się za tym przekonanie, że czasem człowiek zasługuje na drugą szansę, zwłaszcza gdy nie jest zagrożeniem dla społeczeństwa. A produkowanie „gorszych przestępców” w więzieniu nie służy niczyim interesom.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Ofiara chyba tylko wtedy nie przyczyni się do tragedii, jeśli nie wyjdzie z domu
Opinie Prawne
Michael McGrath: Ofiary przestępstw muszą być chronione w całej UE
Opinie Prawne
Piotr Aleksiejuk: Czy mamy do czynienia ze zmianą podejścia szefa KAS do fundacji rodzinnej?
Opinie Prawne
Bartosz Łabęcki, Łukasz Wieczorek: Wiedza o AI pomoże okiełznać nie tylko chińskiego smoka
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Komisja Wenecka była dobra, jak krytykowała PiS. Teraz jest „zaślepiona legalizmem”