Wojciech Tumidalski: Trybunał Konstytucyjny - organ w zaniku

Zmiana prezesa Trybunału Konstytucyjnego może zaburzyć podział stref wpływów w kręgach Zjednoczonej Prawicy – stąd taka niechęć do jej przeprowadzenia.

Publikacja: 07.03.2023 02:00

Julia Przyłębska

Julia Przyłębska

Foto: rp.pl

Nieużywany organ podobno zanika. Taki los może być pisany Trybunałowi, który pogrąża się w bezładzie. Owszem, Julii Przyłębskiej udało się zwołać zebranie sędziów na którym uchwalono, że nie ma podstaw prawnych, by kwestionować jej prezesurę. I zrobiono to w obecności dwóch z szóstki jej krytyków. Są jednak i tacy, którzy mówią, że nie było to zgromadzenie sędziów, lecz – cytując klasyka – spotkanie przy kawie i ciastkach. Najważniejsze jednak, czy na wezwanie Julii Przyłębskiej do rozpoznania sprawy w pełnym składzie stawią się wszyscy sędziowie TK – a przynajmniej 11 z 15. Bez szóstki żądającej wyboru nowych kandydatów to niemożliwe. Zatem wniosek prezydenta Dudy o zbadanie konstytucyjności ustawy o Sądzie Najwyższym (od której ma zależeć los polskiego KPO) będzie musiał poczekać na lepsze czasy.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Policjant zginął z rąk kolegi – ta tragedia ma drugie dno
Opinie Prawne
Tomasz Siemiątkowski: Szkodliwa nadregulacja w sprawie cyberbezpieczeństwa
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Czy wolne w Wigilię ma sens? Biznes wcale nie musi na tym stracić
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Awantura o składki. Dlaczego Janusz zapłaci, a Johanes już nie?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Prawne
Łukasz Guza: Trzy wnioski po rządowych zmianach składki zdrowotnej