Reforma sądownictwa: niegroźny falstart kongresowej deklaracji

Jak w ubiegłym tygodniu poinformowała „Rzeczpospolita", Naczelna Rada Adwokacka proponuje dokładne określanie przez sąd w zawiadomieniach o rozprawie, ile czasu będzie ona trwała. A Fundacja Court Watch Polska sugeruje m.in., jak bardziej uspołecznić opiniowanie przedstawianych prezydentowi kandydatów na sędziów.

Aktualizacja: 16.09.2017 16:39 Publikacja: 16.09.2017 16:15

I prezes Sądu Najwyższego prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf (druga od lewej), rzecznik praw obywatel

I prezes Sądu Najwyższego prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf (druga od lewej), rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar (trzeci od lewej), przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski (pierwszy z lewej), prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela (z prawej) oraz prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej prof. Koen Lenaerts (tyłem) podczas inauguracji Kongresu Prawników Polskich w Katowicach

Foto: PAP

Cieszy, że takie pomysły się pojawiają. Wreszcie debata nad usprawnieniem funkcjonowania, w konsekwencji wzrostem zaufania do wymiaru sprawiedliwości, przybiera autentycznie społeczny, rzekłbym: obywatelski charakter. Jeżeli jeszcze taki społeczny spontan zauważą rządzący gotów jestem przyznać, że w procesie stanowienia prawa dobra zmiana nadeszła.

Moje zadowolenie zakłóca jeden fakt. Nie słychać, by w rozsądnie nieodległym czasie miały pojawić się pomysły wspólnie wypracowane przez różne, jeśli nie wszystkie środowiska prawnicze. „Sądownictwo XXI w. powinno być przyjazne obywatelowi – proste i dostępne" – to cytat z uchwały Kongresu Prawników Polskich, który odbył się przed trzema miesiącami. Podmiotom posiadającym inicjatywę ustawodawczą Kongres deklarował zaangażowanie potencjału intelektualnego „stutysięcznej rzeszy prawników polskich oraz skupiających ich samorządów i stowarzyszeń".

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Opinie Prawne
Mariusz Ulman: Co zrobić z neosędziami, czyli jednak muchomorki, słoneczka i żabki
Opinie Prawne
Paweł Rochowicz: Sezon partnerstwa fiskusa z podatnikiem to sezon wyborczy
Opinie Prawne
Pietryga: Tusk nie zatrzyma globalizacji, ale Chińczyków i Turków zatrzymać może
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Sztab Rafała Trzaskowskiego wszedł na minę
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Tę opinię rzecznika TSUE Adam Bodnar musi uważnie przeczytać