Kwalifikacja wynagrodzenia członków zarządu i jego opodatkowanie na gruncie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą budzić pewne kontrowersje, zwłaszcza gdy członek zarządu będący rezydentem podatkowym w jednym kraju uzyskuje wynagrodzenie związane z obowiązkami wykonywanymi w innym kraju.
Podwójne opodatkowanie potencjalnie może wystąpić w dwóch przypadkach. Pierwszy, gdy osoba będąca rezydentem podatkowym w Polsce będzie powołana do zarządu za granicą. Drugi, gdy funkcja członka zarządu będzie sprawowana w Polsce, ale przez osobę uznaną za podlegającą tu ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Różne tytuły
Przepisy nie obligują spółek kapitałowych do wypłaty na rzecz członków zarządu wynagrodzenia z tytułu pełnionych funkcji. Wykonywanie takich funkcji może więc odbywać się za wynagrodzeniem lub nieodpłatnie. Gdy członek zarządu ma otrzymywać wynagrodzenia jego wypłata może zostać zrealizowana na kilka sposobów. Podstawą do wypłaty może być umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna, tzw. kontrakt menedżerski. Wynagrodzenie członka zarządu może też zostać wypłacone jedynie na podstawie uchwały podjętej przez organ powołujący (bez dodatkowej umowy łączącej strony).
Kwalifikacja podatkowa wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu do jednego ze źródeł przychodów uzależniona jest od tytułu prawnego, na podstawie którego następuje. Jeśli podstawą wypłaty jest umowa o pracę – będzie to przychód ze stosunku pracy. Jeśli wyłącznym tytułem do wypłaty będzie uchwała organu powołującego – z tego tytułu zostanie zostanie rozpoznany przychód z działalności wykonywanej osobiście. Z kolei jeśli wynagrodzenie będzie otrzymywane na podstawie kontraktu menedżerskiego – przychód z tego tytułu będzie stanowić również przychód z działalności wykonywanej osobiście, ale wskazany w art. 13 pkt 9 ustawy o PIT (nawet jeśli kontrakt został zawarty w ramach prowadzonej działalności gospodarczej).
Niezależnie od zasad kwalifikacji wynagrodzenia otrzymywanego przez członków zarządu na gruncie przepisów krajowych w przypadku sytuacji transgranicznych przeanalizować należy także, które regulacje umów o unikaniu opodatkowania znajdą zastosowanie do konkretnego tytułu prawnego będącego podstawą wypłaty tego wynagrodzenia. Większość umów, których Polska jest stroną, zawiera regulacje dotyczące kwalifikacji wynagrodzenia otrzymywanego przez osoby fizyczne w związku z wykonywanymi obowiązkami do jednego z trzech źródeł: