Napisałem, że dzisiejsze myślenie społeczne jest chaotyczne i mam na to wyborny przykład. Początkowo ludzie bali się szczepień nieznaną szczepionką, bo nie byli pewni, jakie będą tego skutki. Po głośnej aferze grupy aktorów i celebrytów na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie Krystyna Janda, dyrektor stacji TVN Edward Miszczak i producent lodów Zbigniew Grycan wraz z rodziną zaszczepili się poza kolejnością – wtedy to właśnie wybuchło zainteresowanie szczepionkami. Na zasadzie: to widocznie jest „dobro rzadkie”, więc trzeba i warto je posiadać. Tak jak hulajnogę elektryczną i najnowszy laptop – bo są modne. Skoro celebryci wyprzedzili kolejkę do szczepień, to jest coś cennego i zainteresowanie szczepieniami wzrosło z 40 proc. do 80 proc.
Dwa lata katastrofy kulturalnej
Minął też ponad rok, od kiedy epidemia koronawirusa zaczęła zmieniać i wyrządzać szkody w naszym życiu na skalę globalną. Pierwsza z tych szkód to katastrofa w kulturze. Teatry i kina są zamknięte, ludzie pracujący w branży kulturalnej i rozrywkowej są bez pracy. Dostęp widzów do widowisk online okazał się powierzchowny i cząstkowy. Trudno się dziwić – spektaklu teatralnego, w którym widz siedzi na widowni i koncertu symfonicznego, w którym widz siedzi na sali, nie da się jakościowo porównać z odtwarzaniem tegoż z płyty lub oglądaniem go na laptopie. Doszło do takiego estetycznego barbarzyństwa, że część filmów zamawianych przez VOD oglądana jest przez widzów na telefonie komórkowym. Czyli wszystkie te doskonałe wynalazki kinematografii jak zapis cyfrowy, efekty specjalne, nagranie muzyki w systemie Dolby, efekty wizualne, piękne zdjęcia i gra aktorów – wszystko zostaje spłaszczone i zminiaturyzowane, a następnie wrzucone do jednego worka z napisem „bylejakość” i utracone. Dodajmy, że zawieszone zostały nie tylko przedstawienia, ale także próby teatralne. Życie kulturalne stanęło w miejscu. Teraz się powoli otwiera.
Druga bezpowrotna strata to czasowe zamknięcie szkół i uniwersytetów. O ile znalazły się wynalazki techniczne umożliwiające kontakt nauczycieli z uczniami, jak łączność online i wysłuchanie lekcji, to na skutek przedłużającego się lockdownu, część uczniów włącza komputer, aby później nie uczestniczyć w lekcjach. Mam sygnały od nauczycieli, że leniwi uczniowie urządzają sobie permanentnie „wagary” w okresie lekcyjnym i nikt tego nie kontroluje. Znam historię jak to propozycja nauczycieli, żeby włączyć kamerki, tak żeby wszyscy mogli się widzieć, spotkała się ze skargami o naruszenie prywatności uczniów i dyrekcja szkoły nakazała wyłączenie kamer!
Pułapka cywilizacji XXI wieku
Poszczególne kraje i ich społeczeństwa zamykają się przed „obcymi”, którzy mogą przywieźć ze sobą groźne wirusy. Najtrudniejsza sytuacja jest w Europie, gdzie sąsiadujące kraje separują się przed przyjezdnymi (linie lotnicze nie funkcjonowały długie miesiące i zaczęły padać finansowo). Europa nie dość, że zamknęła na długi czas granice z sąsiadami (Słowacja i Niemcy uznały Polskę za kraj „najwyższego zagrożenia”), to jeszcze separuje się przed mieszkańcami Azji, zwłaszcza Chin. Stamtąd bowiem pochodzi ta epidemia koronawirusa (dokładnie z Wuhan – co stwierdziła komisja Światowej Organizacji Zdrowia). Nie ma więc mowy o jakiejkolwiek wymianie międzyludzkiej, a trwa tylko wymiana handlowa i przemysłowa, ponieważ nie sposób zatrzymać transport towarów, wyrobów przemysłowych, części do maszyn, aut i urządzeń, które były i są wytwarzane przez Chińczyków. Nikt nie jest w stanie tego zmienić i zatrzymać. Doszło do tego, że nawet produkty potrzebne do wytwarzania lekarstw przez koncerny farmaceutyczne w USA i Europie pochodzą z Chin. Są więc od tych dostaw uzależnione.
W ten sposób nowoczesny kapitalizm został podważony i grozi nam jeszcze niezidentyfikowany kryzys świata zachodniego z ekspansją Chin i krajów Azji. Bo pieniądz jednak ma narodowość i pojęcie „tanio” traci na atrakcyjności. Z kolei pojęcie „globalna wioska” przestało istnieć na naszych oczach i wygląda na to, że nikt nie zamierza go wskrzeszać.
Autor jest publicystą, a także reżyserem filmowym, scenarzystą i producentem telewizyjnym