Znamy konstytucyjne uprawienia głowy państwa w naszym kraju. Oczywiście nie są one tak wielkie jak w ustroju prezydenckim (np. USA) czy w semiprezydenckim (np. Francja), ale w żadnym wypadku prezydentura w Polsce to nie tylko „żyrandol”, a więc urząd prestiżowy, ale bez istotnego znaczenia, jak twierdził kiedyś Donald Tusk.
Jaką rolę pełni prezydent Polski w krajowej polityce?
Uprawnienia prezydenta są znaczące. Nie ma także wyrażonych wprost konstytucyjnych zapisów, które uniemożliwiałyby mu sprawowanie faktycznego przywództwa nad obozem politycznym, chociaż pod rządami obecnej konstytucji spośród prezydentów sprawował je jedynie Aleksander Kwaśniewski w pewnych okresach swej prezydentury, niezmiennie pozostając bardzo wpływową postacią w Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Nie wiemy, czy aktualni pretendenci do prezydentury mają takie przywódcze ambicje i predyspozycje. Wiadomo natomiast, że zwycięstwo kandydata uruchomi i wzmocni dynamikę polityczną służącą formacji, z której się on wywodzi. Zwycięstwo Trzaskowskiego wzmocniłoby Platformę Obywatelską, Nawrockiego – Prawo i Sprawiedliwość, a Mentzena – Konfederację.
Czytaj więcej
Ogólnopolska Grupa Badawcza publikuje wyniki sondażu, w którym sprawdzono poparcie dla Rafała Trz...
Trwałości politycznej koniunktury dla zwycięskiego w wyborach prezydenckich obozu w dłuższej perspektywie nie sposób przewidzieć, ale ze sporym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że nie załamie się ona w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy po wyborach. Partia, której uda się wprowadzić do Pałacu Prezydenckiego swego kandydata, będzie zapewne w uprzywilejowanej pozycji u progu kampanii poprzedzającej wybory parlamentarne w 2027 roku.