Aktualizacja: 24.11.2024 14:18 Publikacja: 09.07.2024 04:30
Rząd Donalda Tuska (na zdjęciu) stoi przed podobnym dylematem w sprawie reparacji jak lotniska: co dalej?
Foto: PAP/Leszek Szymański
Najnowsze informacje dotyczące sprawy reparacji przynosi portal Onet. Zgodnie z nimi kanclerz Olaf Scholz miał ogłosić 200 mln euro na wypłaty odszkodowań dla żyjących ofiar II wojny światowej. Portal pisze jednak, że na taką kwotę nie zgodził się premier Tusk, co miało być zaskoczeniem dla strony niemieckiej.
W poniedziałek pytana w TOK FM o sprawę minister zdrowia Izabela Leszczyna z jednej strony przyznała, że nie zna szczegółów rozmów i nie może potwierdzić informacji, ale zapytana wprost odpowiedziała, że kwota 200 mln euro jest niewystarczająca. To wszystko dobrze opisuje dylematy całego rządu, jak i przede wszystkim premiera Tuska w sprawie reparacji. Politycy KO działają w określonej sytuacji. Z jednej strony przedstawiciele Platformy – jak Borys Budka – zapowiadali przed wyborami w ubiegłym roku, że potencjalne reparacje może zagwarantować skutecznie tylko rząd KO.
Program „500+” był strzałem w dziesiątkę i jego likwidacja jest najgorszą z możliwych propozycji. Z drugiej strony warto mu się po prawie dziesięciu latach krytycznie przyjrzeć i wdrożyć korekty.
W najbliższych tygodniach rozstrzygnie się sytuacja w partii Razem. Chodzi o wybory nowych władz. Później nadejdzie decyzja prezydencka partii, która może mieć wpływ na dalszą sytuację polityczną. Ale Razem ma też wewnętrzne trudności.
Kandydat PiS będzie średni, jeśli nie słaby. Ale to nie oznacza, że nie okaże się też groźny, a KO ma już zwycięstwo w kieszeni: do wiosny 2025 roku jeszcze bardzo daleko.
Godzinna rozmowa telefoniczna kanclerza Niemiec Olafa Scholza z Władimirem Putinem pokazuje dobitnie, że przywódca Rosji najwyraźniej nie jest zainteresowany ofertami pomocy w tzw. deeskalacji konfliktu, ponieważ idzie w przeciwnym kierunku i rozpędza swą machinę wojenną.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
„To kolejny atak na demokrację” – komentuje PiS decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego partii za rok 2023. „My Koalicji Obywatelskiej pieniędzy nie zabieraliśmy” – dodają rozgoryczeni politycy partii Jarosława Kaczyńskiego. A może, jeśli był powód, należało?
Lider Nowej Lewicy, Robert Biedroń, zapowiedział, że Lewica wkrótce przedstawi swoją kandydatkę w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jak zaznaczył polityk, wystawiony zostanie "czarny koń".
Narendra Modi chce zorganizować igrzyska i ma na to duże szanse, choć indyjski komitet olimpijski od miesięcy jest w kryzysie, za go grozi mu nawet zawieszenie.
Senator Partii Republikańskiej Lindsey Graham w komentarzu dla CBS News wyjaśnił, dlaczego "USA muszą pomóc Ukrainie wygrać z Rosją".
Robert Lewandowski zdobył 15. bramkę w tym sezonie ligi hiszpańskiej. Barcelona, mimo że prowadziła do 84. minuty, zremisowała z Celtą Vigo 2:2.
Wałerij Załużny, były dowódca naczelny ukraińskich sił zbrojnych, uważa, że Rosja traci zdolność do wykonywania zadań operacyjnych.
To już w zasadzie przesądzone. W niedzielę 24 listopada prezes IPN dr Karol Nawrocki zostanie zaprezentowany jako kandydat na prezydenta - ale nie samej partii PiS, tylko "szerszego ruchu patriotycznego".
Niemiecki skoczek Pius Paschke odniósł zwycięstwo w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata w Lillehammer. Najlepszy z Polaków był Paweł Wąsek – zajął 14. miejsce.
Tak długo grał ostatnio bez trenera, że wydawało się, że nic się nie zmieni. Novak Djoković dokonał w końcu wyboru. Zaskakującego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas