Jędrzej Bielecki: Wspólny apel Radosława Sikorskiego i Davida Camerona. Czy Brytyjczykowi warto ufać?

Szef brytyjskiego MSZ David Cameron wraz z Radosławem Sikorskim zaapelował do Kongresu USA o zatwierdzenie pomocy dla Ukrainy. Tyle że to on, jeszcze jako premier, był odpowiedzialny za największy od lat cios w jedność Zachodu.

Publikacja: 15.02.2024 17:58

David Cameron

David Cameron

Foto: AFP

Dlaczego Rishi Sunak zdecydował się w listopadzie zeszłego roku na powierzenie steru brytyjskiej polityki zagranicznej Davidowi Cameronowi wciąż pozostaje zagadką. Wielu uważa, że Partia Konserwatywna, która zdaniem YouGov pozostaje w tyle za Partią Pracy o bezprecedensowe 27 pkt. proc. (20 do 47 proc. poparcia) i zmierza w tym roku ku druzgocącej porażce w wyborach parlamentarnych, a może nawet zniknięciu ze sceny politycznej, nie ma już na siebie pomysłu. I sięga do coraz bardziej absurdalnych rozwiązań. 

Czytaj więcej

Wielka Brytania: Torysi mogą doznać klęski, jakiej rządzący nie zaznali od 1906 r.

Jak się zaczął brexit, czyli wielki błąd Davida Camerona

David Cameron przejdzie do historii jako premier, który otworzył drogę do przejęcia władzy w jednej z najstarszych demokracji świata najgorszemu rodzajowi populizmu. Ogłaszając w 2013 roku, że rozpisze referendum w sprawie członkostwa w Unii, jeśli wygra kolejne wybory (stało się to w 2015 roku), zupełnie bez powodu doprowadził do katastrofalnych szkód tak dla Zjednoczonego Królestwa, jak i samej UE.

Czytaj więcej

USA: Senat przyjął ustawę z pomocą dla Ukrainy

Spędzając całe życie wśród elity kraju, Cameron nie zdawał sobie sprawy z nastrojów w społeczeństwie. A było ono ciężko dotknięte kryzysem finansowym, w szczególności skutkami radykalnie liberalnej polityki, której on sam był jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników. 

Co się kryje za kurtuazją Radosława Sikorskiego

Dziś nawet, kiedy władzę przejmie Partia Pracy, powrót Wielkiej Brytanii do Unii nie jest możliwy. Sama Wspólnota, pomna doświadczeń z trudnym, brytyjskim partnerem, tego nie chce. W ten sposób w czasie, gdy zjednoczona Europa potrzebuje jak najwięcej sił (wojna w Ukrainie, ryzyko powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu) została przez brexit dotkliwie osłabiona. A Wielka Brytania zamiast obiecywanej przez byłego premiera Borisa Johnsona świetlanej przyszłości dostała recesję. Zamiast „odzyskać kontrolę” nad swoimi granicami notuje zaś rekordowe liczby przyjezdnych spoza Europy.

W czwartek w Warszawie Radosław Sikorski i David Cameron wspólnie zaapelowali do Kongresu USA o przyjęcie pakietu pomocy dla Ukrainy. Spotkanie szefów dyplomacji było pełne uścisków dłoni i uśmiechów. To zapewne jednak tylko kurtuazyjna gra wykształconego na Uniwersytecie w Oksfordzie polskiego ministra. Bo polegać na intuicji politycznej Camerona nie warto. 

Opinie polityczno - społeczne
Rusłan Szoszyn: „W tym roku Ukraina przestanie istnieć”, czyli jak Putin chce pokroić Europę
Opinie polityczno - społeczne
Poważne konsekwencje udzielenia gwarancji bezpieczeństwa premierowi Izraela
Opinie polityczno - społeczne
Marek Migalski: W wyborach prezydenckich ni czarnych koni, ni czarnego łabędzia
Opinie polityczno - społeczne
Witold Waszczykowski: Szczytu UE w Warszawie nie będzie. A co ze szczytem UE-USA i UE-USA-Ukraina?
Opinie polityczno - społeczne
Jan Zielonka: Polska polityka to kabaret
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego