Aktualizacja: 24.11.2024 04:16 Publikacja: 24.05.2023 16:29
Czy Władimir Putin chce konfliktu zbrojnego z najsilniejszym sojuszem obronnym? Najprawdopodobniej nie teraz, jednak w przyszłości sytuacja może być inna i nie wiemy, jakie będą wtedy jego opcje. A cały czas tylko ogranicza sobie pole manewru
Foto: AFP
Mieliśmy szczęście przez ostatnie 33 lata żyć w bezprecedensowym stopniu w wolności i dobrobycie. Czechy są członkiem najsilniejszego obronnego sojuszu, a także częścią silnej gospodarczej, politycznej i kulturalnej Wspólnoty Europejskiej. Wszyscy nasi sąsiedzi są naszymi sojusznikami i przyjaciółmi. Życie w naszym społeczeństwie oparte jest na wolności indywidualnej, prawach człowieka, praworządności, równych szansach oraz poszanowaniu wolności i odmienności innych. Żyjemy w demokracji. Każdy z nas decyduje o własnej przyszłości w wolnych wyborach, bez dyktowania z zewnątrz, w jakim kierunku powinien zmierzać nasz kraj. Dzięki bezprecedensowemu poziomowi bezpieczeństwa możemy się skupić na naszym rozwoju, podczas gdy nasz dobrobyt i jakość życia wzrastają, a średnia długość życia jest coraz wyższa.
Program „500+” był strzałem w dziesiątkę i jego likwidacja jest najgorszą z możliwych propozycji. Z drugiej strony warto mu się po prawie dziesięciu latach krytycznie przyjrzeć i wdrożyć korekty.
W najbliższych tygodniach rozstrzygnie się sytuacja w partii Razem. Chodzi o wybory nowych władz. Później nadejdzie decyzja prezydencka partii, która może mieć wpływ na dalszą sytuację polityczną. Ale Razem ma też wewnętrzne trudności.
Kandydat PiS będzie średni, jeśli nie słaby. Ale to nie oznacza, że nie okaże się też groźny, a KO ma już zwycięstwo w kieszeni: do wiosny 2025 roku jeszcze bardzo daleko.
Godzinna rozmowa telefoniczna kanclerza Niemiec Olafa Scholza z Władimirem Putinem pokazuje dobitnie, że przywódca Rosji najwyraźniej nie jest zainteresowany ofertami pomocy w tzw. deeskalacji konfliktu, ponieważ idzie w przeciwnym kierunku i rozpędza swą machinę wojenną.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
„To kolejny atak na demokrację” – komentuje PiS decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego partii za rok 2023. „My Koalicji Obywatelskiej pieniędzy nie zabieraliśmy” – dodają rozgoryczeni politycy partii Jarosława Kaczyńskiego. A może, jeśli był powód, należało?
Chorwacja dzięki pięknej i różnorodnej przyrodzie, wspaniałym zabytkom, kulturze i atrakcjom oferuje niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Magiczna przedświąteczna atmosfera zimą, aktywności na świeżym powietrzu wiosną, błogi relaks latem czy delektowanie się bogactwem smaków jesienią, to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Chorwacji.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Senator Partii Republikańskiej Lindsey Graham w komentarzu dla CBS News wyjaśnił, dlaczego "USA muszą pomóc Ukrainie wygrać z Rosją".
Jeden z czołowych sojuszników Donalda Trumpa w Senacie USA, senator Mike Rounds, uważa, że wszelkie pokojowe propozycje Władimir Putin uzna za oznakę słabości Zachodu - pisze Politico.
Wałerij Załużny, były dowódca naczelny ukraińskich sił zbrojnych, uważa, że Rosja traci zdolność do wykonywania zadań operacyjnych.
Po tym, jak w ostatni czwartek Rosja zaatakowała Dniepr eksperymentalną rakietą Oreszkin, we wtorek dojdzie do nadzwyczajnych rozmów między Ukrainą i NATO.
Ukraina straciła ponad 40 proc. ziemi, którą kontrolowała w obwodzie kurskim w Rosji. Tak wynika z ustaleń agencji Reutera, która powołuje się na wysoko postawione źródło wojskowe w Kijowie.
Na ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze podczas policyjnej interwencji funkcjonariusz postrzelił kolegę. Ranny policjant zmarł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas