Wniosek Eureko o ugodę chroni przed przedawnieniem roszczeń

Eureko skłonne jest zrezygnować z 35,6 mld złotych odszkodowania za opóźnianie prywatyzacji PZU. Inwestor domaga się jednak sprzedaży - do końca marca - dodatkowych 21 proc. akcji polskiej spółki. Dziś ma niespełna 33 procent akcji polskiego ubezpieczyciela. Nie są to jedyne warunki Holendrów. Wniosek o ugodę Eureko złożyło w warszawskim sądzie.

Aktualizacja: 26.01.2009 18:54 Publikacja: 26.01.2009 18:48

Michał Nastula

Michał Nastula

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Rozmowa z Michałem Nastulą, prezesem Eureko Polska

[b]Jak Eureko ocenia szanse na zawarcie ugody w sprawie PZU, do której zawezwało Skarb Państwa, przed polskim sądem[/b]?

To zależy od ministerstwa Skarbu. Gotowość do zrzeczenia się w całości odszkodowania jak i rezygnacji z większościowego pakietu akcji PZU to bardzo poważne ustępstwa z naszej strony. Czynią one, naszym zdaniem, tą ugodę bardzo atrakcyjną dla Skarbu Państwa.

[b]Dlaczego w tym momencie pada propozycja ugody? [/b]

Prawdopodobnie jest to ostatni moment na zawarcie ugody, biorąc pod uwagę przebieg postępowania arbitrażowego. Można oczekiwać, że arbitraż zakończy się w ciągu roku, a do tego czasu ugoda powinna zostać zrealizowana i zamknięta.

[b]Kiedy następuje przedawnienie roszczeń o PZU? Czy to nie jest główny powód wystąpienia o ugodę właśnie teraz?[/b]

W tym roku upływa ten termin. Złożenie wniosku o ugodę przerywa bieg przedawnienia i faktycznie ta sprawa miała wpływ na moment złożenia wniosku. Nie jest to jednak główny powód.

[b]To jaki jest główny powód?[/b]

Chęć przedstawienia w sposób formalny poważnej propozycji rozwiązania sporu, przed polskim sądem, w formie, której oczekuje ministerstwo Skarbu Państwa.

[b]Kiedy Eureko jest skłonne wycofać wniosek z sądu arbitrażowego w którym domaga się od Polski 35,6 mld złotych odszkodowania? [/b]

Sądzę, że już w momencie nabycia przez Eureko dodatkowych 21 procent akcji PZU, pod warunkiem że transakcja ta będzie w pełni skuteczna. Wówczas, bowiem mając większość w PZU, wprowadzenie spółki na giełdę będzie już w dużej mierze zależeć od naszej decyzji.

[b]Jednak po uzyskaniu większości Eureko może sprzedać PZU np. Allianz czy Axa. Taki jest plan? [/b]

Nie, takiego planu nie ma. Inwestycja w PZU ma dla nas charakter długoterminowy. Szczegóły ugody ustalone zostaną w negocjacjach ze Skarbem Państwa. Również ta kwestia może zostać wynegocjowana w warunkach ugody.

[b]Czy własne kłopoty, mam na myśli rezygnację prezesa i prośba do udziałowców o dokapitalizowanie 1 mld euro, zmusiły Eureko do ustępstw? [/b]

Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Nie ma podstaw, żeby łączyć spór o PZU z wpływem kryzysu finansowego na Eureko.

[b]Dlaczego wybraliście polski sąd?[/b]

Wcześniej Skarb Państwa domagał się ugody przed polskim sądem. To pierwszy powód. Kolejnym jest fakt, że ugoda zawarta przed polskim sądem oznacza dużo krótszą drogę do egzekucji roszczeń, w przypadku gdy taka ugoda nie jest realizowana.

[b]Do jakich ustępstw od złożonych w sądzie warunków ugody skłonne jest Eureko? [/b]

Nie chcemy udzielać tego typu informacji za pośrednictwem mediów. Mamy nadzieję, że dojdzie do bezpośrednich rozmów z Ministerstwem.

[b]Czy sąd wyznaczył już termin rozprawy?[/b]

Nic nam na ten temat nie wiadomo.

Rozmowa z Michałem Nastulą, prezesem Eureko Polska

[b]Jak Eureko ocenia szanse na zawarcie ugody w sprawie PZU, do której zawezwało Skarb Państwa, przed polskim sądem[/b]?

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Opinie Ekonomiczne
Donald Tusk kontra globalizacja – kampanijny chwyt czy nowy kierunek?
Opinie Ekonomiczne
Piotr Arak: Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Opinie Ekonomiczne
Robert Gwiazdowski: Repolonizacja, czyli reupartyjnienie gospodarki
Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Tusku, nie ścigaj się z Trumpem
Opinie Ekonomiczne
Tusk odpowiada na Trumpa czy mówi Trumpem?