Valdis Dombrovskis: Ograniczenie biurokracji pomoże zbudować zamożniejszą Europę

W najbliższych tygodniach Komisja Europejska przedstawi pierwsze z długiej serii propozycji dotyczących uproszczenia regulacji – zapowiada komisarz Unii Europejskiej.

Publikacja: 12.02.2025 05:01

Valdis Dombrovskis: Ograniczenie biurokracji pomoże zbudować zamożniejszą Europę

Foto: Stefan Wermuth/Bloomberg

Unia Europejska nie może już pozwolić sobie na kontynuowanie dotychczasowych działań w niezmienionej formie. Potrzebne są odważne zmiany, aby uwolnić potencjał ludzi oraz przedsiębiorstw i w pełni wykorzystać możliwości Europy. Dlatego nowa Komisja Europejska zobowiązała się do podjęcia bezprecedensowych działań na rzecz uproszczenia regulacji, by zmniejszyć obciążenia administracyjne. Odpowiadam za koordynację tych wysiłków.

Uproszczenie regulacji jest kluczowe

Europa dowiodła, że jest w stanie szybko dostosować się do zmieniających się okoliczności. Dziś jesteśmy ponownie poddawani próbie. Zmiany technologiczne przyspieszają. Napięcia handlowe rosną. Zmienia się krajobraz geopolityczny.

Wolności obywatelskie, z których korzystamy, i jakość życia nie mogą być uznawane za oczywistość. Zapewnienie naszego dobrobytu i zachowanie naszych wartości zależy bardziej niż kiedykolwiek od naszej zdolności do przystosowania się, innowacji i konkurowania. Uproszczenie regulacji jest centralnym elementem naszej strategii mającej na celu zwiększenie naszej konkurencyjności.

UE wychodzi obecnie z okresu bardzo intensywnych działań regulacyjnych. Pokazały one naszą determinację w szukaniu odpowiedzi dla dalekosiężnych zmian spowodowanych transformacją technologiczną i zmianami klimatycznymi. Nasze zaangażowanie na rzecz zapewnienia transformacji ekologicznej i cyfrowej nie zmalało. Musimy jednak być racjonalni co do tego, jak możemy to osiągnąć.

Nadszedł czas na zrobienie bilansu. Musimy uczciwie rozważyć i w razie potrzeby dostosowywać nasze przepisy, aby uczynić je prostszymi i skuteczniejszymi. Musimy unikać sytuacji, w której nagromadzenie obciążeń administracyjnych obywateli i przedsiębiorstw utrudnia nam osiągnięcie naszych celów.

Regulacje są dla małych firm wyzwaniem

Nasza współpraca z zainteresowanymi stronami potwierdza ten pogląd. Ponad 60 proc. unijnych przedsiębiorstw postrzega regulacje jako przeszkodę dla inwestycji, a 55 proc. małych i średnich firm wskazuje na przeszkody regulacyjne i obciążenia administracyjne jako swoje największe wyzwanie.

Nasz program uproszczeń regulacji nie ma na celu deregulacji. Nie będzie to również tylko działanie na pokaz. Zadbamy o to, by nasze zasady i przepisy były wykonalne, skuteczne i spójne. Muszą one realizować swoje cele bez nadmiernego ograniczania innowacji i działalności gospodarczej.

Uproszczenie obciążeń regulacyjnych i administracyjnych oraz zwiększenie konkurencyjności Europy nie są celem samym w sobie. Są to niezbędne kroki, aby sektory produkcyjne mogły się rozwijać, chronić istniejące miejsca pracy zagrożone przeniesieniem i prowadzić do tworzenia większych możliwości dla europejskich obywateli. Dynamiczna gospodarka zapewni zasoby finansowe niezbędne dla osiągnięcia naszych celów ekologicznych, cyfrowych i społecznych.

Zmniejszymy obciążenia administracyjne o co najmniej 25 proc. dla wszystkich firm i o co najmniej 35 proc. dla małych i średnich przedsiębiorstw

Będą ułatwienia dla MŚP

Gospodarka europejska odgrywa wiodącą rolę w wielu sektorach, ale też pozostaje w tyle w innych. Nasza polityka musi wykorzystywać nasze mocne strony i eliminować bariery hamujące postęp w obszarach słabiej rozwiniętych. Nie możemy oczekiwać, że będziemy rywalizować w skali globalnej, jednocześnie nakładając na siebie zbędne ograniczenia i obostrzenia.

Pierwszy krok to ułatwienie działalności małym i średnim przedsiębiorstwom, które są podstawą naszej gospodarki. Musimy również zadbać o to, by nasi najlepsi absolwenci mieli optymalne warunki do tworzenia i rozwijania innowacyjnych start-upów w Europie, byśmy nie tracili ich na rzecz innych rynków.

Planowane zmiany pozwolą zaoszczędzić do 2029 r. około 37,5 mld euro na powtarzających się kosztach administracyjnych

Mniej biurokracji

Krótko mówiąc, przedsiębiorstwa europejskie powinny poświęcać dużo mniej czasu i zasobów na wypełnianie biurokratycznych wymagań, a zamiast tego mogły skupić się na tym, co naprawdę ma znaczenie: opracowywaniu innowacyjnych pomysłów, wprowadzaniu ich w życie w Europie i tworzeniu wysokiej jakości miejsc pracy. Każda godzina oszczędzona na papierkowej robocie może być zwycięstwem wszystkich Europejczyków.

Komisja Europejska wytyczyła jasną wizję szybkiej i odczuwalnej w praktyce poprawy sytuacji obywateli i przedsiębiorstw, kierując się pewnymi podstawowymi zasadami.

Po pierwsze, wyznaczyliśmy ambitne cele, z których będziemy rozliczani. Zmniejszymy obciążenia administracyjne o co najmniej 25 proc. dla wszystkich firm i o co najmniej 35 proc. dla małych i średnich przedsiębiorstw, co pozwoli zaoszczędzić do 2029 r. około 37,5 mld euro na powtarzających się kosztach administracyjnych.

Po drugie, wzmocnimy nasze zaangażowanie i współpracę z przedsiębiorstwami, pracownikami i podmiotami administracyjnymi, które wdrażają obowiązujące przepisy w praktyce. Wsłuchamy się w ich bezpośrednie doświadczenia i zwrócimy uwagę na to, co się sprawdza, a co nie.

Po trzecie, będziemy ambitni i zdeterminowani. Nie boimy się przełamywać tabu tam, gdzie jest to konieczne do osiągnięcia naszych celów. Zobowiązaliśmy się do podjęcia bezprecedensowego wysiłku na rzecz uproszczeń we wszystkich sektorach, począwszy od tych obszarów, które zdaniem zainteresowanych stron są najbardziej uciążliwe.

Komisja Europejska przedstawi listę uproszczeń

Być może wcześniej słyszeli państwo o unijnych uproszczeniach. Tym razem jednak jest inaczej. Potrzeba pozostania panami naszego własnego losu w coraz bardziej złożonym świecie stworzyła silną zachętę do zdecydowanych działań.

W najbliższych tygodniach Komisja Europejska przedstawi pierwsze z długiej serii propozycji uproszczeń. Pojawi się ich o wiele więcej w nadchodzących miesiącach i latach. Jesteśmy zdeterminowani, by przyniosły one realną, namacalną zmianę. UE po raz kolejny wyjdzie z przeciwności losu silniejsza.

O autorze

Valdis Dombrovskis

Komisarz do spraw gospodarki i wydajności, wdrażania i upraszczania.

Śródtytuły od redakcji

Unia Europejska nie może już pozwolić sobie na kontynuowanie dotychczasowych działań w niezmienionej formie. Potrzebne są odważne zmiany, aby uwolnić potencjał ludzi oraz przedsiębiorstw i w pełni wykorzystać możliwości Europy. Dlatego nowa Komisja Europejska zobowiązała się do podjęcia bezprecedensowych działań na rzecz uproszczenia regulacji, by zmniejszyć obciążenia administracyjne. Odpowiadam za koordynację tych wysiłków.

Uproszczenie regulacji jest kluczowe

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie Ekonomiczne
Kryptowaluty: ostrzegam przed wpuszczaniem ryzyka do banków
Opinie Ekonomiczne
Tusk angażuje Brzoskę do deregulacji. Dobry ruch
Opinie Ekonomiczne
Polityczne DNA państwowych spółek
Opinie Ekonomiczne
Pierwsza wiceprezes BGK: Wydajność pracy kluczem do wzrostu gospodarczego?
Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Cyfrowa gospodarka nie rozwinie się w skansenie