Aktualizacja: 09.11.2024 03:48 Publikacja: 04.04.2024 04:30
Foto: robert gardziński
Duże zainteresowanie inwestorów widać od pandemii, gdy przerwane łańcuchy dostaw próbowano zszyć, korzystając z polskich poddostawców, którzy zajmowali miejsce azjatyckich. Kolejne lata powinny być kontynuacją tego trendu.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Polska przegrała w arbitrażu z australijską firmą GreenX Metals. Ktoś powinien się wytłumaczyć, dlaczego polscy podatnicy muszą zapłacić ponad miliard złotych odszkodowania za lekceważenie prawa przy planowaniu dużej zagranicznej inwestycji.
Zagraniczne firmy będą teraz przyciągać do Polski dotacje warte łącznie 5 mld zł, mające wspierać inwestycje przyspieszające zieloną transformację w gospodarce.
Największym inwestorem zagranicznym w Polsce jest francuski Orange, na podium znalazły się również koncern Arcelor Mittal i niemiecka grupa motoryzacyjna należąca do rodziny Porsche-Piëch skupiająca takie marki jak Volkswagen, Porsche czy MAN – wynika z raportu o zagranicznych inwestycjach sporządzonego przez SGH.
W ślad za polskimi firmami produkcyjnymi i handlowymi, do Azji Środkowej zmierzają także rodzime przedsiębiorstwa logistyczne.
Zmiana definicji ulg podatkowych w Specjalnych Strefach Ekonomicznych mogłaby złagodzić wpływ nowego podatku globalnego.
Otwarte zostały oferty w przetargu na długoletnią dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni. Znamy firmy, które chcą przejąć terminal. Rywalizują ze sobą spółki: Krajowa Grupa Spożywcza, OT Port Gdynia, Mondry oraz dwa konsorcja, w tym spółki Viterry.
Polska będzie zobowiązana objąć kontrolą inwestycji zagranicznych m.in. zaawansowane technologie półprzewodnikowe, technologie sztucznej inteligencji czy robotykę. Wymusi to nowe unijne rozporządzenie.
Administracja Emmanuela Macrona może świętować. Podczas corocznego szczytu „Wybierz Francję” koncerny ogłosiły inwestycje na łącznie 16 mld dolarów. To o 3 miliardy więcej niż w 2023 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas