Celem strategii powinno być przywrócenie wysokiej dynamiki przyrostu naturalnego oraz wywalczenie Polakom godnego miejsca w międzynarodowym podziale pracy. W społeczeństwie rośnie świadomość zagrożeń wynikających z rozwoju sytuacji międzynarodowej. Wyborcy rozliczyli PiS z błędów i zaniechań: konfliktowania społeczeństwa, zapaści demograficznej, postępującej utraty podmiotowości polskiej gospodarki.
Strategię należy rozpisać na trzy okresy: długi – w perspektywie co najmniej pokolenia, średni – na około cztery lata korespondujący z wyborami parlamentarnymi i krótki – dotyczący działań bezzwłocznych, w umownym terminie stu dni. Działania doraźne i średniookresowe powinny być składową długoterminowych, a jednocześnie być sygnałem dla elektoratu, że władza ma program, realizuje go, oczekuje oceny w kolejnych wyborach.
Upodmiotowić przedsiębiorców
Obywatele powiedzieli „basta” podejmowaniu najważniejszych decyzji ekonomicznych przez grono „historyków z wykształcenia” i ludzi z partyjnego rozdania. By dokonać przełomu, należy poważnie potraktować prawa ekonomii, ale przede wszystkim upodmiotowić polskich przedsiębiorców. Polegać to powinno na utworzeniu mocą ustawy Powszechnego Samorządu Gospodarczego (PSG) – organizacji reprezentującej interesy polskich przedsiębiorców, w tym ponad dwumilionową grupę małych i średnich oraz samozatrudnionych.
Czytaj więcej
W wyborach sprawa powszechnego samorządu gospodarczego powinna stać się wyznacznikiem, kto jest po stronie polskiej przedsiębiorczości, a kto przeciw.
Choć w tym sektorze pracuje ponad 7 mln obywateli, to nie mają oni wpływu na decyzje gospodarcze. W wyborach przedsiębiorcy upomnieli się o podmiotowość głosując z reguły przeciw PiS. W ostatnich ośmiu latach o ponad 20 proc. wzrosła liczba samozatrudnionych, a o 10 proc. spadła liczba firm małych i średnich zatrudniających 10-200 osób. Zwłoka we wprowadzeniu Powszechnego Samorządu Gospodarczego, oznaczać będzie porażkę rządzących, pokaże uległość wobec monopoli, kapitału zagranicznego, politycznych doktrynerów uzurpujących sobie prawo do reprezentowania polskiej przedsiębiorczości.