Rada Ministrów 2 listopada przyjęła uchwałę o wyborze technologii firmy Westinghouse, w oparciu o którą będzie realizowana budowa reaktorów jądrowych. Energetyka jądrowa przeżywa globalny renesans. W Polsce może odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej. Reaktory – zarówno te duże, jak i małe SMR – mogą zastąpić węgiel jako stabilne źródło energii.
Transformacja ku bezemisyjnym źródłom energii jest konieczna. Bez niej może zostać zakwestionowany nasz model gospodarczy ze względu na „ślad węglowy” polskich firm w globalnych łańcuchach dostaw. Pochodzi on z dużego udziału paliw kopalnych w miksie energii, więc trzeba dążyć do jak najszybszej jego zmiany. Inaczej gospodarka utraci konkurencyjność.
Polski program jądrowy, ogłoszony przez rząd po raz pierwszy w 2009 r., był do tej pory największą porażką w historii gospodarczej wolnej Polski. Wydaliśmy nań już 2 mld zł, a dopiero jesteśmy na etapie wyboru technologii.
Podział ryzyk
Energetyka jądrowa charakteryzuje się relatywnie wysokimi kosztami budowy, niskimi i stabilnymi kosztami paliwa i stałymi (w większości) kosztami operacyjnymi. Struktura kosztów OZE jest podobna (z zerowymi kosztami paliwa), a nakłady kapitałowe na 1 MWh energii są istotnie niższe, choć efektywność też jest niższa. Jak wszystkie technologie kapitałochłonne energetyka jądrowa jest wrażliwa na stopę dyskonta i ryzyka związane z finansowaniem projektu. Brak prezentacji modeli finansowych uniemożliwia porównanie konkurencyjnych ofert.
Przyjrzyjmy się tym ryzykom. To głównie ryzyka polityczne (konsensus polityczny, długoterminowa stabilność regulacyjna, akceptacja społeczna), ryzyka w czasie budowy (inne są ryzyka technologii prototypowych – nieakceptowalnych przez instytucje finansowe, a inne sprawdzonych, komunikacja między operatorem, inwestorem a regulatorem, połączenie z siecią przesyłową), ryzyka operacyjne (bezpieczeństwo technologii, dostaw paliwa, ryzyka rynku energii), ryzyka finansowe (kursowe, kontroli obrotów kapitałowych, reżim podatkowy, klauzule indeksacji inflacyjnej) i przekroczenia budżetu, częste w tej branży.