Na naszych oczach dzieje się historia. Połączenie, a raczej przejęcie PGNiG przez PKN Orlen, stało się faktem. „Połączyliśmy się z Grupą Kapitałową PGNiG. Tym samym finalizujemy procesy przejęć, dzięki którym wchodzimy do grona 150 największych firm na świecie. Stworzyliśmy potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Europy Środkowej” – cieszył się w środę szef PKN Orlen Daniel Obajtek.
Czytaj więcej
Dobiega koniec wielopoziomowych fuzji PKN Orlen. Koncern musi teraz połączyć aktywa Lotosu i PGNiG.
Od początku transformacji ustrojowej w Polsce w kwestii prywatyzacji ścierały się i nadal ścierają dwie wizje gospodarki. Pierwsza namawia do sprzedaży majątku publicznego, wolnego rynku, jak największej na nim konkurencji wielu firm. Druga przeciwnie – dowodzi, że państwo powinno skupiać w swoich rękach jak najwięcej. I to ta druga wizja od siedmiu lat jest górą. Wielki PKN Orlen jest jej ukoronowaniem.
Premier Mateusz Morawiecki o Orlenie mówi z zachwytem, że duży może więcej. Zobaczymy. Właśnie umarły resztki konkurencji na naszym rynku paliwowym. Zapewne w ogóle na rynku energetycznym. A monopole zwykle oznaczają drożyznę. To Orlen będzie teraz dyktował ceny. Jak to robi, widać na stacjach paliw, gdzie ceny straszą kierowców nie tylko z powodu drogiej ropy i słabego złotego, ale też marż pobieranych przez naszego czempiona paliwowego.
Czytaj więcej
PKN Orlen bierze się do łączenia aktywów przejętych firm. W pierwszej kolejności spółka będzie integrować aktywa wydobywcze w kraju i w Norwegii.