W trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan wsparcia kredytobiorców, którzy w coraz większym stopniu odczuwają podwyższenie stopy WIBOR. Jedną z propozycji pakietu jest „narzucenie” – jak to określił premier – „posługiwania się inną niż WIBOR transparentną stawką pochodzącą z rynku bankowego depozytów overnight”. Co to oznacza i w jaki sposób ma się to wydarzyć?
Pomoc doklejona do crowdfundingu
Zapowiedzi premiera zostały przekute w propozycje przepisów w opublikowanym 10 maja 2022 r. projekcie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Pomoc dla kredytobiorców została więc niejako doklejona do przepisów implementujących rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady 2020/1503 z 7 października 2020 r. w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz zmieniające rozporządzenie UE 2017/1129 i dyrektywę UE 2019/1937, a więc rozwiązań, które mają wprowadzić do porządku prawnego regulacje dotyczące działalności tzw. platform crowdfundingowych. Oba tematy, tj. finansowanie społecznościowe oraz pomoc kredytobiorcom, nie mają ze sobą wiele wspólnego, więc połączenie ich w jednym projekcie ustawy może dziwić.
Jeszcze przed publikacją projektu ustawy trochę szczegółów o zastąpieniu stawki WIBOR dopowiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Wskazał m.in., że WIBOR zostanie zastąpiony tylko dla kredytów hipotecznych i będzie polegał na obowiązku zastosowania przez banki innej stawki referencyjnej opartej na koszcie pieniądza w pożyczkach jednodniowych. Jak dodał, opracowanie nowego wskaźnika referencyjnego nastąpi w zgodzie z rozporządzeniem BMR i po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego.
WIBOR jest podstawowym wskaźnikiem referencyjnym stosowanym w Polsce. Jest punktem odniesienia nie tylko dla kredytów hipotecznych, ale także dla wielu innych umów i instrumentów finansowych. Większość długu zaciąganego przez firmy w złotych (kredyty bankowe czy obligacje) oparta jest na tej stawce. Do WIBOR doliczana jest stawka marży. Negocjowana marża plus nienegocjowany WIBOR równa się oprocentowanie, które płacą dłużnicy wierzycielom. WIBOR dla różnych okresów jest podawany codziennie i zmienia się w czasie. Im większy WIBOR, tym większe odsetki płacone są wierzycielom.
Zasady wyznaczania WIBOR jako wskaźnika referencyjnego regulowane są w tzw. rozporządzeniu BMR, czyli rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie UE nr 596/2014.