Mario Draghi bliżej fotela prezesa EBC

Angela Merkel bardzo zwiększyła szanse Włocha Mario Draghi na zajęcie fotela prezesa Europejskiego Banku Centralnego

Publikacja: 11.05.2011 16:41

Mario Draghi bliżej fotela prezesa EBC

Foto: Bloomberg

– Niemcy mogłyby poprzeć jego kandydaturę na stanowisko prezesa EBC — powiedziała pani kanclerz w wywiadzie dla tygodnika „Die Zeit".

Były to pierwsze słowa tak wyraźnego poparcia dla obecnego prezesa banku centralnego Włoch. — To właśnie na to czekaliśmy — stwierdził dyrektor Barclays Capital, Julian Callow.

Wcześniej niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble wspomniał, że on również chciałby, aby Draghi przejął pałeczkę od Jean-Claude Tricheta, którego kadencja kończy się w październiku.

Oczekuje się teraz, że ministrowie finansów strefy euro poprą oficjalnie kandydaturę Draghiego w przyszłym tygodniu, przed szczytem szefów państw i rządów Unii w czerwcu.

Pani kanclerz powiedziała także tygodnikowi, że Draghi jest bardzo internującą i doświadczoną osobistością, a jego opinie o stabilizacji walutowej i o gospodarce strefy euro są bliskie jej własnym. Angela Merkel milczała dotąd w tej sprawie, choć w końcu kwietnia poparcia Włochowi udzielił Nicolas Sarkozy. Powszechnie uważa się, że wygra ten kandydat, który będzie mieć poparcie szefów dwóch największych krajów w strefie euro.

- Sarkozy wyprzedził wszystkich pośrednio koronując już Draghiego, cóż więc zostało Angeli Merkel? — stwierdził główny ekonomista ING, Carsten Brzeski. Zwłaszcza, że Niemcy nie mają odpowiedniego kandydata, po rezygnacji w lutym prezesa Bundesbanku Axela Webera.

Jeśli Draghi zostanie zatwierdzony, to z rady EBC odejdzie zapewne inny Włoch, Lorenzo Bini Smaghi, ustępując miejsca Francji, aby mianowała swego przedstawiciela w naczelnym organie władzy jednego z najtrudniejszych do prowadzenia banków centralnych na świecie.

Opinie Ekonomiczne
Guntram Wolff: Strefa euro musi wzmocnić wsparcie militarne dla Bałtów
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Krótszy tydzień pracy, czyli koniec kultury zapieprzu
Opinie Ekonomiczne
Ekonomiści: Centralny czy Ukryty Rejestr Umów?
Opinie Ekonomiczne
Aneta Gawrońska: Od wojny w koalicji mieszkań nie przybędzie
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Wojna celna Trumpa zaboli Amerykanów. Czy zaboli także nas?