Książę Trubiecki w rosyjskim koncernie

Aleksander Trubiecki - potomek rosyjskiego rodu książęcego, stanął na czele rady dyrektorów Swiazinvest - jednej z największych grup telekomunikacyjnych na świecie

Publikacja: 22.10.2011 12:35

Wybór księcia Trubieckiego jest konsekwencją decyzji prezydenta Dmitrija Miedwiediewa o wycofaniu wysokich urzędników państwowych z rad nadzorczych spółek skarbu państwa. Trubiecki zamienił w radzie  Igora Szczegłowa, wiceministra łączności.

Swiazinvest w 75 proc. (minus akcja) należy do państwa. Grupa (odpowiednik TPSA) jest monopolistą usług telefonii stacjonarnej w Rosji a także „socjalnego" (cena 30-50 zł) internetu w technologii ADSL, który przydaje się szczególnie w oddalonych regionach Dalekiego Wschodu i Syberii. Koncern kontroluje też Rostelecom - jednego z największych operatorów komórkowych w Rosji.

W 1997 r tzw. pakiet blokując 25 proc. + akcja) został wystawiony na sprzedaż. Za 1,87 mld dol. kupiła go cypryjska spółka Mustcom Ltd.. Należm.in. do spółki Onexim Michaiła Prochorowa i funduszu Quantum Georga Sorosa.

W 2004 r Mustcom odkupił pochodzący z Rosji miliarder Leonard Bławatnik.

Urodzony w 1947 r w Paryżu Aleksander Trubiecki jest synem carskich arystokratów - emigrantów tzw. pierwszej fali porewolucyjnej - księcia Aleksandra Trubieckiego i księżnej Aleksandry Golicynej. Książę Trubiecki senior służył w carskiej armii.

Natomiast jego syn - we francuskiej armii. Potem pracował w spółkach handlowych m.in. w Iraku, Syrii i Libanie, gdzie dostarczał sprzęt spółkom naftowym. W latach 1975 r-1994 r dostarczał systemy komputerowe radzieckiej a potem rosyjskiej akademii nauk; Gazpromowi i spółkom energetycznym. Dalej pracował w Thomson-CSF, gdzie zapoznał się ze sprawami telekomuniakcji.

Teraz kieruje France Trading i do końca roku ma otrzymać rosyjskie obywatelstwo. Uchodzi za bardzo inteligentnego negocjatora i co ważne - bardzo etycznego. Płynnie mówi po rosyjsku i podkreśla, że jest rosyjskim patriotą. Poza pracą ma trzy pasje: morze, polowania i jazdę konną.

Tę ostatnią odziedziczyła córka -Ksenia. W tym roku zajęła 2 miejsce w 60-kilometrowej gonitwie koni w Turkmenistanie.

Opinie Ekonomiczne
Leszek Pacholski: Interesy ludzi nauki nie uwzględniają potrzeb polskiej gospodarki
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Jak skrócić tydzień pracy w Polsce
Opinie Ekonomiczne
Stanisław Stasiura: Kanada – wybory w czasach wojny celnej
Opinie Ekonomiczne
Adam Roguski: Polscy milionerzy wolą luksusowe samochody i spa niż nieruchomości
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Opinie Ekonomiczne
Grzegorz W. Kołodko: Szeroki świat czy narodowy zaścianek?