Aktualizacja: 11.05.2016 15:17 Publikacja: 10.05.2016 19:36
Foto: Fotorzepa
Paweł Puacz, kancelaria Clifford Chance. Dziesięć lat temu startowaliśmy od zera, a dziś do sieci przyłączone jest około 5,5 gigawata mocy zainstalowanej w farmach wiatrowych.
Foto: Fotorzepa
Marek Józefiak, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Powinniśmy wspierać efektywność energetyczną. Mamy 5 mln domów jedno- rodzinnych i nie ma wsparcia, w ich termomodernizacji.
Foto: Fotorzepa
Mieczysław Kasprzak, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przestańmy patrzeć na energetykę odnawialną jak na coś, co nam się nie opłaca i zostało narzucone z zewnątrz.
Foto: Fotorzepa
Jarosław Wajer, partner w dziale doradztwa biznesowego EY. W energetyce bardzo ważna jest stabilność regulacji prawnych. Szybkie zmiany w prawie zniechęcają inwestorów.
Foto: Fotorzepa
Wojciech Kukuła, Fundacja ClientEarth. Proponowane przepisy dotyczące lokalizacji wiatraków mogą w praktyce wykluczyć z rynku energetykę wiatrową.
Foto: Fotorzepa
Energia odnawialna to dziś dla wielu krajów sektor napędzający gospodarczy wzrost i rozwój nowych technologii. Polska nie jest w czołówce tego wyścigu.
Planowane zmiany prawne mogą jeszcze sytuację pogorszyć. Mowa tu zarówno o rozwoju nowych, dużych elektrowni, jak i o małej, obywatelskiej energetyce. Ustawa regulująca ten sektor została przyjęta jeszcze przez poprzedni Sejm, również dzięki głosom PiS. Niestety, teraz wygląda na to, że zanim przepisy wprowadzające nowy system wsparcia dla energetyki odnawialnej na dobre wejdą w życie, mogą zostać istotnie zmienione. Do tego posłowie PiS przygotowali projekt ustawy regulującej, a właściwie ograniczającej lokalizację nowych projektów wiatrowych, który mocno uderza także w już istniejące farmy. O tym, jak te zmiany wpłyną na sektor odnawialnych źródeł energii (OZE), rozmawiali eksperci podczas debaty w redakcji „Rzeczpospolitej".
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Polskie Elektrownie Jądrowe dopinają finansowanie dłużne dla pierwszej elektrowni jądrowej w Choczewie. Poza Amerykanami i Kanadyjczykami, także Francuzi pożyczą pieniądze na budowę elektrowni jądrowej.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Następne postępowanie w sprawie wyboru partnera dla drugiej elektrowni jądrowej w Polsce musi mieć charakter konkurencyjny – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas