Koniec teleporad medycznych - NFZ zmienia finansowanie telekonsultacji

Nawet 60 proc. dochodów mogą stracić poradnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) po zmianach w finansowaniu wizyt telefonicznych.

Aktualizacja: 21.06.2021 18:41 Publikacja: 21.06.2021 18:27

Koniec teleporad medycznych - NFZ zmienia finansowanie telekonsultacji

Foto: Adobe Stock

O planowanych zmianach w wycenie telekonsultacji pisaliśmy dwa tygodnie temu – NFZ chce, by medycy przyjmowali głównie osobiście, a nie za pośrednictwem teleporady. Z badań przeprowadzonych przez Fundusz wynika bowiem, że blisko 40 proc. poradni POZ udziela ponad połowy porad w formie zdalnej, a w ponad 900 placówkach odsetek ten przekracza 90 proc.

Do przyjmowania chorych w gabinecie lekarzy ma motywować nowy system wynagrodzeń: ryczałtowa stawka kapitacyjna, jaką lekarze POZ dostają za zapisanych do nich pacjentów, ma być wyższa, gdy najwięcej jest konsultacji osobistych i najmniej przez telefon. Fundusz jest zdania, że będzie to korzystne dla pacjentów.

Czytaj też:

Pacjenci nie odpuszczą za błędy medyków w następstwie teleporady

Inaczej widzą to sami lekarze rodzinni. Joanna Zabelska-Cieciuch, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego, jest zdania, że zmiany mogą doprowadzać do likwidacji albo ogromnego ograniczenia teleporad.

– Przychodnie nie będą mogły zaplanować sobie budżetu, skoro wartość ich przychodów będzie zależała od czegoś, na co nie mają wpływu, czyli liczby teleporad w całej Polsce. Oznacza to całkowity brak przewidywalności finansowania w trakcie roku kalendarzowego – zauważa lekarka.

Jej zdaniem zmiany uderzą także w samych pacjentów, szczególnie przewlekle chorych, dobrze wyedukowanych i współpracujących z lekarzem, osoby, które chcą pokazać wyniki badań, czy rodziców chcących zasięgnąć porady w sprawie żywienia czy pielęgnacji dzieci.

– Aby otrzymać czy przedłużyć receptę pacjent będzie się musiał pojawić w gabinecie. Kiedy przyjdzie do nas opiekun pacjenta po kontynuację leczenia, to też prawdopodobnie będzie to uznane za teleporadę dla przewlekle chorych – ostrzega Joanna Zabelska-Cieciuch.

Sądy i trybunały
Wyrok SN trzeba pominąć. Rzecznik TSUE: głęboki kryzys polskiego sądownictwa
Zawody prawnicze
Notariusz nie zapłaci 35 tys. zł za czynności w siedzibie dewelopera
Zawody prawnicze
Pełnomocnik z urzędu może skarżyć zbyt niską zapłatę. Ważna uchwała SN
Praca, Emerytury i renty
Kiedy ponownie wzrośnie płaca minimalna? Perspektywy na 2025 i 2026 rok
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja rządowa
Przepadli w konkursie, dostali największą dotację. Wybrała ich ministra kultury