W szkołach brakuje pielęgniarek, a te które są pójdą na emeryturę. Rząd ma plan

W 15 procentach szkół brakuje pielęgniarek, a te, które w nich są dobiegają wieku emerytalnego. Młode nie przychodzą do zawodu ze względu na płace i archaiczny system pracy. Ministerstwo Zdrowia ma pomysł na załatanie dziury kadrowej.

Publikacja: 16.10.2024 04:47

W szkołach brakuje pielęgniarek, a te które są pójdą na emeryturę. Rząd ma plan

Foto: Adobe Stock

W wykazie prac Rady Ministrów pojawiły się założenia projektu nowelizacji ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Odpowiedzialne za nie Ministerstwo Zdrowia chce załatać dziurę kadrową wśród pielęgniarek i higienistek, powiększając grupę osób, które mogłyby pracować na ich stanowiskach.

A dane są niepokojące, bo – mimo że profilaktycznej opieki zdrowotnej nie ma „tylko” w ok. 15 procentach placówek (dane Instytutu Matki i Dziecka za rok 2022/23) – to nie ma też napływu młodych pielęgniarek (kształcenie przygotowujące nowe higienistki nie jest już prowadzone). Dziś ta statystyczna szkolna ma 57 lat, czyli więcej niż ta przeciętna w skali kraju. Najgorzej jest w szkołach specjalnych, bo opieki nie sprawuje się w połowie z nich, i jest to tendencja wzrostowa.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Ochrona zdrowia
Psychologów w szkołach brakuje nie tylko z powodu pieniędzy
Ochrona zdrowia
Prezes NIL: „Chcielibyśmy skończyć dyskusję o wynagrodzeniach lekarzy”
Ochrona zdrowia
„Nie wprowadzamy limitów”. NFZ tłumaczy zmiany w rozliczeniach z przychodniami
Ochrona zdrowia
Dyrektor szpitala: „Zobowiązania NFZ wobec naszego szpitala to 11 mln zł”
Ochrona zdrowia
W Unii Europejskiej brakuje 1,2 mln pracowników ochrony zdrowia