Aktualizacja: 05.02.2025 07:50 Publikacja: 05.08.2024 07:27
Foto: Adobe stock
Spór toczył się między dwojgiem byłych małżonków, którzy jeszcze przed rozwodem przeszli procedurę zapłodnienia in vitro, w wyniku której utworzono dwa zarodki. Z jednego z nich urodziło się dziecko, drugi pozostaje zamrożony. Później para miała jeszcze dwoje dzieci poczętych w tradycyjny sposób. W ramach ugody przy rozwodzie mężczyzna pozostawił kobiecie prawo do decydowania o losie drugiego zarodka, zastrzegając jednak, że nie będzie ponosił kosztów zarówno jego przechowywania, jak i późniejszego ewentualnego wychowania. Gdy jednak kobieta zdecydowała, że chce urodzić to dziecko, były mąż sprzeciwił się, dając jej wybór między utylizacją zarodka a oddaniem do adopcji.
W 2024 roku odnotowano 1028 incydentów w ochronie zdrowia wobec 405 incydentów w 2023 roku – wynika z danych CSIRT CeZ.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
- Nasz pomysł jest taki, żeby nie rezygnować z nielimitowości, ale żeby te placówki, które dużo częściej niż normalnie, czyli powyżej mediany, po raz kolejny przyjmują tego samego pacjenta, otrzymywały za to nieco niższe wynagrodzenie – powiedział w podcastcie „Rzecz o Zdrowiu” Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Kontrola CBA w sprawie konkursu na onkologię w ramach Funduszu Medycznego została przedłużona – dowiedziała się „Rz”. Szpitale onkologiczne, które wyłoniono w konkursie, czekają na pieniądze od 2023 r.
Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczył się ze szpitalami dopiero za dwa kwartały tego roku. Znaczną część pieniędzy konsumują wydatki na pensje pracowników medycznych. Podwyżki zapewnił PiS, ale nie wskazał źródła finansowania.
Już od 1 lutego 2025 roku ZUS wdroży zmiany w swoim programie bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Dzięki temu z tzw. sanatorium z ZUS skorzystać będzie mogło więcej osób. Kolejne rozszerzenie oferty nastąpi 1 kwietnia.
Przedsiębiorca, który ma zamiar rozstać się z małżonkiem, musi liczyć się z tym, że może zostać zobowiązany do zapłaty alimentów. Jego możliwości majątkowe i zarobkowe oceni sąd.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z grudnia 2024 r.
Rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec dziecka ubezwłasnowolnionego, co do zasady nie przysługuje wynagrodzenie za sprawowanie nad nim opieki prawnej.
Katedra Prawa Cywilnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która od kilkunastu lat organizuje największy wydziałowy konkurs wiedzy o prawie rodzinnym i spadkowym, rozszerza go w tym roku na studentów ze wszystkich ośrodków akademickich Polski.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z listopada 2024 r.
Sądowe ubezwłasnowolnienie mają zastąpić instrumenty wspieranego podejmowania decyzji przez osoby wymagające pomocy przy czynnościach prawnych.
Prawo polskie i międzynarodowe nie daje podstaw do przysposobienia dziecka przez małżonka tej samej płci, nawet dla dobra dziecka.
Franciszek, zgodnie ze swoją wizją Kościoła jako szpitala polowego, pochyla się z troską nad osobami, które doświadczyły tragedii rozwodu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas