Lekarz tylko po uniwersytecie? NIL niezadowolona z odpowiedzi KE

Lekarz nie musi mieć wykształcenia uniwersyteckiego - wynika z odpowiedzi Komisji Europejskiej dla Naczelnej Rady Lekarskiej. Według samorządu lekarskiego studia medyczne w uczelniach niemających statusu uniwersytetu nie spełniają minimalnych wymogów kształcenia lekarzy obowiązujących w UE.

Publikacja: 24.02.2023 13:35

Lekarz tylko po uniwersytecie? NIL niezadowolona z odpowiedzi KE

Foto: Adobe Stock

dgk

Studia lekarskie są prowadzone w Polsce w 23 uczelniach, z których  cztery nie mają statusu uniwersytetu. To Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach i Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. W przyszłym roku liczba uczelni kształcących lekarzy ma wzrosnąć - w Ministerstwie Edukacji na rozpatrzenie czeka 12 wniosków o zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego.

Otwieranie kolejnych kierunków lekarskich budzi kontrowersje w środowisku lekarskim. Naczelna Rada Lekarska chce, aby kształcenie przyszłych kadr medycznych odbywało się jedynie na uniwersytetach, co jest zgodne z regulacjami Unii Europejskiej.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?