Dlaczego koronawirus nie poddaje się mimo szczepienia

Po zaszczepieniu możemy nadal przenosić wirusa SARS-CoV-2, choć ryzyko zakażania jest znacznie mniejsze, bo wytworzone dzięki szczepieniu przeciwciała szybko neutralizują wirusa. Przeciwciała walczą jednak przede wszystkim z wirusami u osoby zaszczepionej. Dlaczego mimo to zaszczepieni nawet dwoma dawkami chorują?

Publikacja: 27.11.2020 14:55

Dlaczego koronawirus nie poddaje się mimo szczepienia

Foto: Adobe Stock

mk

Badanie przeprowadzone przez Public Health England wykazało, że osoby zarażone SARS-CoV-2 trzy tygodnie po otrzymaniu dawki szczepionki Pfizer-BioNTech lub AstraZeneca są od 38 do 49 procent mniej narażone na zakażenie. Ponadto, jeśli u osoby zaszczepionej i zakażonej SARS-CoV-2 nie wystąpią objawy, ryzyko zakażenia jest mniejsze. Ponieważ jednak nie istnieje ryzyko zerowe, „konieczne jest utrzymywanie bariery immunologicznej tak długo, jak wirus krąży, nawet po zaszczepieniu”, mówi dr Vassili Soumelis, profesor immunologii na Uniwersytecie Paryskim.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Ochrona zdrowia
„Nie wprowadzamy limitów”. NFZ tłumaczy zmiany w rozliczeniach z przychodniami
Ochrona zdrowia
Dyrektor szpitala: „Zobowiązania NFZ wobec naszego szpitala to 11 mln zł”
Ochrona zdrowia
W Unii Europejskiej brakuje 1,2 mln pracowników ochrony zdrowia
Ochrona zdrowia
Konkurs na nowo, szpitale czekają
Ochrona zdrowia
Reforma szpitali. Nie będzie przymusowego zamykania porodówek
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce