Covid w natarciu. Ministerstwo Zdrowia zwiększa liczbę łóżek covidowych

Po doniesieniach o krążących po miastach karetkach i braku miejsc w szpitalach resort zwiększa liczbę łóżek covidowych o 10 tys. - To za późno - alarmują medycy.

Publikacja: 26.10.2021 21:00

Minister zdrowia Adam Niedzielski: Wspólnie z wojewodami zwiększamy więc liczbę łóżek covidowych

Minister zdrowia Adam Niedzielski: Wspólnie z wojewodami zwiększamy więc liczbę łóżek covidowych

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

– Prognozowaliśmy, że na koniec listopada będzie w Polsce 7–15 tys. zakażeń koronawirusem. Dziś widzimy, że ten dolny przedział sięgnie nawet ok. 10 tysięcy przypadków – mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. – Wspólnie z wojewodami zwiększamy więc liczbę łóżek covidowych. W najbliższych trzech tygodniach będzie ich o 1,5 tys. więcej w szpitalach tymczasowych oraz o 8,5 tys. w pozostałych. Łącznie przybędzie 10 tys. łóżek dla chorych na covid – zapewnił minister, dodając, że już w środę ruszy szpital tymczasowy w Ostrołęce, a 2 listopada w Warszawie i w Poznaniu.

Zdaniem lekarzy reakcja ministerstwa jest spóźniona. Sytuacja na Mazowszu zaczyna dorównywać tej z Lubelszczyzny, gdzie coraz trudniej znaleźć łóżko covidowe nawet dla pacjenta w ciężkim stanie. – Już w weekend taką sytuację mieliśmy w stolicy. Dyspozytor pogotowia usiłował znaleźć miejsce dla młodego człowieka z saturacją 65 proc. (prawidłowa to 99 proc.), ale w całej Warszawie nie było dla niego miejsca. Musiał jechać do szpitala oddalonego o dwie godziny drogi. Dla chorego w takim stanie to wielkie ryzyko – opowiada nam lekarz dyżurujący w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) dużego warszawskiego szpitala. I dodaje, że decyzja Ministerstwa Zdrowia jest spóźniona co najmniej o kilka tygodni.

Czytaj więcej

Niedzielski: Uruchomione zostaną szpitale tymczasowe w Ostrołęce, Poznaniu i na Okęciu.

Na Lubelszczyźnie takie obrazki to codzienność. „Nasz szpital nie jest covidowy, ale SOR jest zamknięty, bo na korytarzu leży 14 chorych z covidem, których nie ma gdzie położyć i w szpitalu słychać tylko młotki i wkrętarki, bo panowie z działu technicznego budują śluzy na oddziałach zamienianych w covidowe” – napisała z kolei lekarka ze szpitala w Lublinie, informując jednocześnie, że w zakaźne zamieniają się tam powoli wszystkie oddziały i za kilka dni wstrzymane zostaną zapewne zabiegi planowe.

Tymczasem sytuacja w szpitalach w całej Polsce się pogarsza. – W Szpitalu Południowym przebywa obecnie 270 pacjentów, w tym 42 pacjentów pod respiratorem, a szpitale marszałkowskie sklasyfikowane na II poziomie, czyli przyjmujące zakażonych w ciężkim stanie – Szpital Zakaźny i Szpital Ostrołęcki – również wykazują duże obłożenie .

– Aktualnie w województwie mazowieckim zabezpieczono 1183 łóżka dla pacjentów z covidem. 830 z nich jest już jednak zajętych, podobnie jak 88 ze 107 łóżek intensywnej opieki – mówi Krzysztof Strzałkowski, radny sejmiku Mazowsza i przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia.

Od 2 listopada mają być wystawiane skierowania na trzecią dawkę szczepionki

Miejsc dla chorych na covid nie było także w szpitalu MSWiA w Warszawie. – Działający od czterech tygodni oddział intensywnej terapii dla chorych na covid już się zapełnił. Czekamy na dodatkowych 50 łóżek, które zostaną utworzone w najbliższych dniach – mówi dr Konstanty Szułdrzyński, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA, członek Rady Medycznej przy Premierze.

Podkreśla, że osoby trafiające na covidowy oddział intensywnej terapii to głównie niezaszczepieni. – Niestety, wciąż 50 proc. społeczeństwa się nie zaszczepiło. To 20 mln ludzi, którzy aktywnie roznoszą wirusa, wystarczająco dużo, by pandemia trwała kolejnych kilka lat. Brak szczepień w połączeniu z nieprzestrzeganiem zasad dystansowania społecznego, skutkuje gwałtownym wzrostem zakażeń – tłumaczy dr Szułdrzyński.

Minister zdrowia zapewnił, że 2 listopada rozpocznie się wystawianie skierowań na trzecią dawkę szczepionki dla wszystkich dorosłych, którzy przyjęli drugą dawkę.

Czytaj więcej

Czwarta fala pandemii wzbiera. Jakie będą obostrzenia?
Ochrona zdrowia
Rząd ma pomysł na rozładowanie kolejek do lekarzy
Ochrona zdrowia
Alert na porodówkach. „To nie spina się w budżecie praktycznie żadnego ze szpitali”
Ochrona zdrowia
Pierwsze rodzime zakażenie gorączką zachodniego Nilu? "Wysoce prawdopodobne"
Ochrona zdrowia
Onkologia w Funduszu Medycznym. Szpitale od roku czekają na pieniądze
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ochrona zdrowia
Rośnie liczba nieodwołanych wizyt u lekarza