Aktualizacja: 29.09.2021 10:50 Publikacja: 29.09.2021 07:34
Foto: PAP/Mateusz Marek
Trzecie spotkanie protestujących od 18 dni medyków z przedstawicielami resortu zdrowia znów bez rozstrzygnięć. Jak mówi szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok, stronom sprawnie idą punkty ws. wprowadzenia urlopu zdrowotnego czy systemu „no fault", zakładającego niekaranie medyków za niezawinione błędy medyczne i zdarzenia niepożądane. Gorzej jest zaś z postulatami płacowymi. Resort nie zgadza się na propozycję nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu zasadniczym w publicznej ochronie zdrowia. Nie chce się także zgodzić na 30-procentową podwyżkę wycen świadczeń zdrowotnych.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Wynagrodzenia w ochronie zdrowia z uwzględnieniem wynagrodzeń osób zatrudnionych na kontraktach to jeden z tematów, którymi zajmie się Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia. Jego posiedzenie odbędzie się w środę, 13 listopada.
Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie nowych rozwiązań z myślą o zwiększeniu liczby pierwszorazowych wizyt u lekarzy specjalistów. W grę wchodzą korekty w finansowaniu kolejnych porad przez NFZ – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Jeśli ktoś nie był poddany przymusowi bezpośredniemu, to trudno mu zrozumieć, jak drastyczne jest to postępowanie – o praktykach oddziałów psychiatrycznych mówi Marek Balicki, były minister zdrowia, członek komisji ekspertów ds. zdrowia przy rzeczniku praw obywatelskich.
Rosnące wydatki ZUS na świadczenia z ubezpieczeń społecznych, związane z niezdolnością do pracy, dowodzą ścisłej zależności między kondycją zdrowotną i produktywnością Polaków.
Jest pomysł, jak przyciągnąć do pracy pielęgniarki i położne, które miały przerwę w wykonywaniu zawodu. Dostaną wynagrodzenie za przeszkolenie trwające nawet pół roku.
Już niebawem w Warszawie odbyć się ma kolejna manifestacja zorganizowana przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.
Zmienią się zasady zatrudniania i wynagradzania lekarzy orzeczników. A stawiane im wymogi odnośnie do kwalifikacji będą poluzowane.
Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, skierował pismo do Adama Bodnara, wskazując na problem niedostatecznej liczby lekarzy sądowych. W kwietniu było ich 222 na cały kraj, a liczba ta jeszcze spadła. W 10 okręgach lekarzy nie ma wcale.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas