Badacze z USA: Nośmy maski, wirus się zmienia, jest go więcej w powietrzu

Nowe warianty koronawirusa SARS-CoV-2 mogą przenosić się lepiej drogą powietrzną wraz z ewolucją wirusa - wynika z badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Maryland, które opublikowano w magazynie "Clinical Infectious Diseases".

Publikacja: 23.09.2021 10:55

Badacze z USA apelują, aby nie rezygnować z noszenia masek

Badacze z USA apelują, aby nie rezygnować z noszenia masek

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

arb

Osoby zakażone wariantem Alfa koronawirusa (B.1.1.7, wariant wykryty po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii) wydychają od 43 do 100 razy więcej cząsteczek koronawirusa SARS-CoV-2 niż osoby zakażone pierwotnym szczepem - wskazują badania.

Badacze odkryli też, że ilość wirusa w powietrzu wydychanego przez zakażonych wariantem Alfa jest 18 razy większa niż mogłaby to wyjaśniać zwiększona ilość cząstek wirusa w próbkach pobranych z nosa i w ślinie.

Badania wykazały też, że zasłanianie nosa i ust maskami chirurgicznymi lub materiałowymi zmniejsza ilość wirusa w wydychanym powietrzu o ok. 50 procent.

Lepsza wentylacja pomieszczeń i noszenie masek w połączeniu ze szczepieniami może pomóc zrównoważyć zwiększone ryzyko (zakażenia)

Dr Don Milton, badacz z Uniwersytetu Maryland

- Wiemy, że wariant Delta, który krąży obecnie, jest jeszcze bardziej zakaźny niż wariant Alfa - powiedział dr Don Milton, badacz z Uniwersytetu Maryland.

- Ponieważ badania wskazują, iż osiągające sukces ewolucyjny warianty przenoszą się szybciej drogą powietrzną, lepsza wentylacja pomieszczeń i noszenie masek w połączeniu ze szczepieniami może pomóc zrównoważyć zwiększone ryzyko (zakażenia) - dodał dr Milton.  

W pierwszej fazie pandemii naukowcy nie byli w stanie potwierdzić, czy koronawirus przenosi się drogą powietrzną - wiadomo było jedynie, że przenosi się drogą kropelkową (poprzez kichanie czy kasłanie).

Czytaj więcej

Inteligentne maski mają chronić przed Covid-19

- Nasze badania wykazały, iż ilość wirusa w wydychanym powietrzu u zakażonych wariantem Alfa koronawirusa zwiększa się bardziej niż ilość wirusa w nosie i ślinie - mówi doktorantka Uniwersytetu Maryland, Jianyu Lai, jedna z współautorek badania.

Współautor badania, prof. Jennifer German komentuje, że najważniejszy wniosek, jaki z niego płynie brzmi, że koronawirus znajduje się w wydychanym powietrzu i "jest w tym coraz lepszy", a użycie maski "zmniejsza ryzyko wydychaniu wirusa w kierunku innych".

Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują
Ochrona zdrowia
Groźny wirus Marburg dotarł do Niemiec? Są wyniki badań
Ochrona zdrowia
Groźna choroba zakaźna dotarła do Niemiec? Jej śmiertelność to 90 proc.
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Ochrona zdrowia
Holandia: Szczepionki się przeterminują, ale prawicowa minister nie wyśle ich Afryce