Zezwolenie na RTG nie zależy od zgody na pracownię

Wydanie zezwolenia na uruchomienie lub stosowanie aparatów rentgenowskich nie zależy od wcześniej wydanej zgody na prowadzenie pracowni rentgenowskiej – stwierdził WSA w Warszawie.

Publikacja: 02.12.2014 13:28

Zezwolenie na RTG nie zależy od zgody na pracownię

Foto: Fotorzepa, Piotr Mecik Piotr Mecik

 

Zajmujący się higieną radiacyjną Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, uzgodnił przedłożony przez centrum medyczne NZOZ projekt pracowni rentgenowskiej. Po przeprowadzonej kontroli zdecydował się również na wydanie decyzji, w której zezwolił na jej uruchomienie. Zakres pracy gabinetu obejmował diagnostykę medyczną, ogólnodiagnostyczną, w której został zainstalowany aparat RTG z 2012 roku, wraz ze stołem i statywem.

Tego samego dnia PWIS wydał także decyzję zezwalającą NZOZ na uruchomienie i stosowanie tego urządzenia do celów diagnostyki medycznej.

Po kilku miesiącach organ zwrócił się do Głównego Inspektora Sanitarnego z wnioskiem o stwierdzenie nieważności swojej decyzji, zezwalającej na uruchomienie gabinetu, z uwagi na jej istotną wadę formalną. Jego zdaniem było nią niezapewnienie odpowiedniej odległości źródła promieniowania od najbliższej ściany.

PWIS wskazał również, na konieczność równoczesnego wycofania z obrotu decyzji zezwalającej na uruchomienie aparatu RTG, gdyż w przypadku stwierdzenia nieważności decyzji zezwalającej na uruchomienie pracowni, decyzja zezwalająca na aparat będzie zawierała oczywistą wadę prawną. W sprawie brakować będzie bowiem faktycznego gabinetu, gdzie urządzenie mogłoby bezpiecznie funkcjonować.

Organ wskazał przy tym na zapisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi. Według nich, aparaty rentgenowskie w pracowni RTG instaluje się tak, aby odległość źródła promieniowania, tj. ogniska lampy od najbliższej ściany wynosiła, co najmniej półtora metra metra, przy pionowym kierunku wiązki promieniowania. Tymczasem PWIS swoją decyzją usankcjonował sytuację, w której odległość ta nie została zachowana. Zdaniem organu, brak bezpiecznej odległości stanowił okoliczność do stwierdzenia nieważności obu wydanych decyzji.

Decyzje zależne

GIS podzielił tą argumentację i wyeliminował z obrotu decyzję, zezwalającą na uruchomienie pracowni RTG. Mając na uwadze, iż niedopuszczalne jest stosowanie stacjonarnego aparatu rentgenowskiego do celów diagnostyki medycznej bez pracowni rentgenowskiej, organ stwierdził również nieważność decyzji zezwalającej na uruchomienie i stosowanie aparatu rentgenowskiego do celów diagnostyki medycznej.

Nie zgodził się z tym NZOZ, który złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Bezskutecznie. GIS utrzymał w mocy swoją decyzję. Wskazał, iż przepisy rozporządzenia stanowią, że warunkiem wydania stosownego zezwolenia w zakresie działalności polegającej na uruchamianiu lub stosowaniu aparatów rentgenowskich do celów medycznych w pracowni rentgenowskiej, jest przedstawienie dokumentacji projektowej, w której aparat będzie wykorzystywany.

Organ uznał, że zakwestionowanie dokumentacji projektowej pracowni rentgenowskiej, uniemożliwia wydanie zezwolenia na uruchomienie lub stosowanie aparatu rentgenowskiego w tej pracowni. Decyzja zezwalająca na uruchomienie pracowni RTG i decyzja zezwalająca na uruchomienie i stosowanie aparatu RTG w tej pracowni są ze sobą funkcjonalnie związane. Analogicznie, stwierdzenie nieważności decyzji zezwalającej na uruchomienie pracowni, ze względu niezgodność jej dokumentacji projektowej z przepisami, pociąga za sobą konieczność stwierdzenia nieważności decyzji zezwalającej na uruchomienie lub stosowanie aparatu rentgenowskiego.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Centrum medyczne zarzuciło Inspekcji działanie bezprawne, poprzez stwierdzenie nieważności decyzji, tak naprawdę po miesiącach służenia pracowni społeczeństwu i pacjentom oraz narażenie go na ogromne koszty, mimo wcześniejszego akceptowania projektu, jego wykonania oraz odbioru.

WSA 22 października 2014 roku uchylił obie decyzje Głównego Inspektora. Przyznał organowi rację, że warunkiem wydania stosownego zezwolenia, w zakresie działalności polegającej na uruchamianiu lub stosowaniu aparatów rentgenowskich do celów medycznych, jest przedstawienie dokumentacji projektowej pracowni rentgenowskiej, w której ów aparat rentgenowski będzie wykorzystywany. Jednak jego zdaniem przepisy nie uzależniają wydania zezwolenia na uruchomienie lub stosowanie aparatów rentgenowskich od przedstawienia decyzji, zezwalającej na uruchomienie pracowni rentgenowskiej. WSA podkreślił, iż decyzja zezwalająca na uruchomienie lub stosowanie aparatu rentgenowskiego nie została wydana w oparciu o decyzję zezwalającą na uruchomienie pracowni rentgenowskiej (VII SA/Wa 653/14).

Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje na niego skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce