19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 11:19 Publikacja: 28.08.2023 21:00
Ryszard Bugaj
Foto: tv.rp.pl
Obserwując nasilenie sporów politycznych, można odnieść wrażenie, że funkcjonowanie służby zdrowia jest najważniejszym przedmiotem zainteresowania polskich partii. Oczywiście narracja opozycji eksponuje ocenę, zgodnie z którą mamy do czynienia z zapaścią (przynajmniej publicznej) opieki medycznej w następstwie rządów PiS-u. Z kolei PiS, choć de facto przyznaje, że nie jest dobrze, to winą obarcza poprzednie rządy (przede wszystkim PO), sobie przypisując zasługę powiększenia poziomu finansowania ochrony zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia rozważa usunięcie cytologii klasycznej z wykazu świadczeń gwarantowanych w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy. Zastąpić może ją test HPV HR na obecność wysokoonkogennych typów wirusa HPV.
Na przełomie roku spodziewany jest kompromis polityczny w sprawie przekształcenia unijnej podkomisji ds. zdrowia publicznego w komisję stałą.
W 2025 roku do szpitali onkologicznych wyłonionych w konkursie na dofinansowanie inwestycji z Funduszu Medycznego miało popłynąć 900 mln zł. Losy samego konkursu stoją jednak pod znakiem zapytania, bo od półtora miesiąca w sprawie trwa kontrola CBA.
Zawsze wspólnym mianownikiem i podmiotem naszych działań jest pacjent – mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta (RPP).
Właściwa metodologia oceny placówek szpitalnych stanowi o wiarygodności i miarodajności listy liderów zarządzania publikowanej corocznie przez BFF Banking Group.
Nawet jeśli o danej regulacji czy dokumencie wypowiedziały się już dziesiątki prawników, niekoniecznie wszystko musi być jasne i oczywiste.
Złoty o poranku notował niewielkie zmiany. Rynki żyją dzisiaj odczytami dotyczącymi inflacji.
Ustawodawca nie przewidział, że dane sygnalisty mogą zostać ujawnione nieupoważnionym osobom ze względu na przepisy ustawy o opłacie skarbowej.
Realne szanse na zaspokojenie wierzyciela są często bardzo małe.
Czy sędziowie powołani do Sądu Najwyższego przez nową KRS po 2018 r. są bardziej otwarci na strategiczną litygację prowadzoną przez Ordo Iuris? Analiza decyzji podejmowanych przez nowych i starych sędziów w sprawach z udziałem Ordo Iuris wskazuje, że obraz jest bardziej zniuansowany, niż wskazywałyby pozory.
Nie ma racjonalnych powodów, by o ważności wyborów prezydenckich nie orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN, jak to czyniła już kilkakrotnie.
Od wyjątku do wyjątku, pod i hasłami walki z przestępczością, praniem pieniędzy, finansowaniem terroryzmu czy ochrony interesów Skarbu Państwa prawo własności nam karłowacieje.
Jeśli chcemy żyć w dostatku, powinno nam być bliżej do neoliberalizmu w gospodarce niż do etatyzmu, do uwikłań politycznych, mieszania w głowach wizjami bez szans na spełnienie i pieniędzy z długu na uśmierzanie biedy zamiast usuwania jej przyczyn.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas