Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 12.02.2018 16:46 Publikacja: 12.02.2018 13:16
Teleskop im. Nicholasa U. Mayalla o średnicy zwierciadła 4m
Foto: P. Marenfeld and NOAO/AURA/NSF
Urządzenie spektroskopowe DESI zostanie zamontowane na 4-metrowym teleskopie Mayall
Foto: R. Lafever and J. Moustakas, DESI Collaboration
Urządzenia spektroskopowego DESI to setki tysięcy części, które są montowane w National Laboratory Lawrence Berkeley
Foto: Marilyn Chung/Lawrence Berkeley National Laboratory
Stu Harris pracuje nad montażem instrumentu DESI
Foto: Marilyn Chung/Lawrence Berkeley National Laboratory
Światłowody, które przeniosą światło do 10 spektrografów
Foto: P. Marenfeld and NOAO/AURA/NSF
Urządzenia spektroskopowego DESI to setki tysięcy części, które są montowane w National Laboratory Lawrence Berkeley
Foto: Marilyn Chung/Lawrence Berkeley National Laboratory
Jedna z soczewek Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI)
Foto: Marilyn Chung/Lawrence Berkeley National Laboratory
Zespół pracowników Obserwatorium w soczewce DESI
Foto: Tim Miller/Lawrence Berkeley National Laboratory
Narodowe Obserwatorium Kitt Peak na Pustyni Sonora w Arizonie
Foto: P. Marenfeld and NOAO/AURA/NSF
Kiedy w 1958 roku podejmowano decyzje o lokalizacji Narodowego Obserwatorium Kitt Peak na Pustyni Sonora w Arizonie, nikt nie spodziewał się, że kilkadziesiąt lat później stanie się ono miejscem, w którym powstanie największa trójwymiarowa mapa kosmosu. Mapa ta może pomóc rozwiązać zagadkę ciemnej energii, która, prawdopodobnie, jest siłą napędową ekspansji wszechświata.
Obserwatorium zostanie tymczasowo zamknięte. W tym czasie rozpocznie się największa w historii przebudowa teleskopu. Zastąpi go urządzenie spektrometryczne do pomiaru ciemnej materii Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI), które od przyszłego roku rozpocznie pięcioletni program obserwacji nieba.
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostaną organizacje, które w innowacyjny sposób wykorzystują kody QR w komunikacji z konsumentami. Można zgłaszać zarówno wdrożone projekty, jak i pomysły na wykorzystanie kodów QR. Firmy zainteresowane udziałem mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 30 września 2024 roku. Laureatów wyłoni niezależne jury, a lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas listopadowej konferencji Kod Innowacji.
W polskich laboratoriach prowadzone są najbardziej zaawansowane badania dotyczące obliczeń kwantowych, łączności i kryptografii kwantowej, sensoryki, obrazowania i metrologii kwantowej. Nasi naukowcy są też bardzo skuteczni w pozyskiwaniu środków w konkursach organizowanych przez największy europejski program wspierający badania w tej dziedzinie – sieć QuantERA.
B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty amerykańskich bombowców maszyn dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.
Naukowcy z japońskiego uniwersytetu wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia systemu, który - jak twierdzą - jest w stanie odczytywać intencje kryjące się za gdakaniem kur i rozróżniać stany emocjonalne u tych ptaków.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Ryzyka i zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji są prawie pewne, a korzyści są spekulatywne - ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.
W najbliższą niedzielę (15 grudnia) na niebie pojawi się ostatnia w tym roku pełnia Księżyca. Grudniowy Księżyc w pełni nazywa się często Zimnym Księżycem. Jak to się stało, że dawne indiańskie określenia są do dziś w powszechnym użyciu? Kiedy dokładnie wypada grudniowa pełnia Księżyca w Polsce? I dlaczego będzie wyjątkowa?
Raz na sto lat - tyle wynosi średnia częstotliwość, z jaką obiekty podobne do Słońca emitują gigantyczny rozbłysk promieniowania. Gdyby nasza gwiazda uwolniła superrozbłysk, miałoby to dla nas ogromne konsekwencje.
W nocy z 13 na 14 grudnia na niebie po raz kolejny w tym roku pojawią się „spadające gwiazdy”. Obserwację maksimum roju Geminidów może jednak utrudniać grudniowa pełnia Księżyca.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pierwszy raz „zważył” galaktykę, która powstała około 600 mln lat po Wielkim Wybuchu. Ma ona masę porównywalną do masy Drogi Mlecznej, gdy ta była w podobnej fazie rozwoju.
Naukowcy zbadali strukturę cyrkonu wchodzącego w skład meteorytu, który znaleziono na Saharze w 2011 roku. Wyniki analizy mogą potwierdzać teorię o obecności źródeł gorącej wody na powierzchni prehistorycznego Marsa.
Naukowcy z NASA odkryli kolejne siedem tajemniczych „ciemnych komet” i to w różnych częściach Układu Słonecznego. Badacze podejrzewają, że to właśnie im zawdzięczamy obecność wody na Ziemi i, finalnie, również pojawienie się życia. Czym są te obiekty?
Astronomowie z University of Southampton twierdzą, że są bardzo blisko rozwiązania zagadki dotyczącej tego, jak powstały największe galaktyki we Wszechświecie. To jedna z tych tajemnic, która zajmuje badaczy od dziesiątek lat. Co wiemy na ten moment?
Szybki wzrost liczby satelitów i kosmicznych odpadów może wkrótce sprawić, że niska orbita okołoziemska przestanie nadawać się do użytku. Rośnie ryzyko kolizji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas