Nowoczesna medycyna na Uczelni Łazarskiego

26 października na Uczelni Łazarskiego odbyła się konferencja nMedycyna2018+ –ogólnopolskie forum poświęcone nowym technologiom w medycynie. Było to pierwsze z cyklu spotkań naukowych, badawczych i dydaktycznych określających stan wiedzy medycznej i zaawansowania technik medycznych w obszarze technologii przemysłu 4.0.

Publikacja: 26.10.2018 08:18

Nowoczesna medycyna na Uczelni Łazarskiego

Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia dr n. med. Piotra Zwolińskiego, pomysłodawcy i przewodniczącego komitetu organizacyjnego konferencji. – nMedycyna (nowa medycyna) jest nową w bieżącym roku. Za rok będzie medycyną przeszłości. Tak szybkie i dynamiczne zmiany technologii są specyficznym wyzwaniem i nowym obowiązkiem lekarza i instytucji medycznych. Istnieje szeroko rozumiany etyczny obowiązek stosowania wszystkiego co przydatne – i szczególnie co nowe – jeśli to może przyczynić się do poprawy zdrowia pacjenta i jakości jego życia. Takiej medycyny chcemy uczyć naszych studentów – zaznacza. Doktor Zwoliński jest kierownikiem Instytutu Neuronauki i Medycyny Cybernetycznej na Wydziale Medycznym UŁa, pionierskiej jednostki w skali kraju, zajmującej się zintegrowanym nauczaniem dyscyplin neuronauki (neurologia, psychiatria, neurochirurgia, neuropsychologia, neuroobrazowanie i inne) w module PBL (Problem Based Learning). W ramach jednostki przygotowano ambitny program zajęć, obejmujący m.in. laboratoria, ćwiczenia, zajęcia przemysłowe i kliniczne.

Działania badawczo-rozwojowe Instytut rozpoczął konferencją nMedycyna2018+ organizowaną w partnerstwie z IBM (Partner Technologiczny) i PwC (Partner Merytoryczny), pod patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia i Naczelnej Izby Lekarskiej. Uczelnia Łazarskiego chce być jednym z wiodących ośrodków w zakresie neuronauki i wykorzystania zdobyczy nowoczesnych technologii w medycynie, a do tego niezbędne są cykliczne spotkania integrujące sektor medyczny z branżą technologiczną oraz segmentem start-up’ów.

Sztuczna inteligencja ratuje życie

Tematyka konferencji koncentrowała się wokół zagadnień omawiających teraźniejszość i bezpośrednią przyszłość technologii medycznej związaną ze zamianą medycyny „tradycyjnej” na nMedycynę. Prelegenci skupili swoją uwagę zwłaszcza na sztucznej inteligencji oraz innowacjach w zakresie telemedycyny. Jak bowiem zauważa Rafał Siewicz z firmy Pitlabs, partnera konferencji: – Niewiele nowych technologii cieszy się ostatnio większym zainteresowaniem niż sztuczna inteligencja. AI rewolucjonizuje świat i zmienia sposób, w jaki pracujemy. Postęp w rozwoju sztucznej inteligencji zauważamy w wielu dziedzinach życia, między innymi w medycynie. Dzisiaj sztuczna inteligencja pomaga ratować ludzkie życie – o pierwszym takim przypadku donieśli lekarze z Uniwersytetu Tokijskiego. Pomimo wielu badań, żaden z lekarzy nie potrafił postawić właściwej diagnozy. Superkomputer Watson firmy IBM porównał zmiany genetyczne z 20 milionami artykułów naukowych i w ciągu 10 minut zdiagnozował rzadką odmianę białaczki u sześćdziesięcioletniej kobiety. Pozwoliło to na uratowanie jej życia.

Na stoisku IBM podczas konferencji nMedycyna2018+ można było zapoznać się z działaniem wersji demonstracyjnej systemu PowerAI Vision wykorzystującego sztuczne sieci neuronowe do szeroko pojętej analizy obrazu (m.in. RTG). Prelegent z firmy IBM, Jan Choma, mówił z kolei o szerokich zastosowaniach sztucznej inteligencji w nowoczesnej medycynie, m.in. w badaniach genetycznych w onkologii dziecięcej oraz w badaniach komórek trzustki w procesie leczenia cukrzycy.

Prelegenci zwracali również uwagę na potrzebę szybkiego wdrożenia wykorzystania sprawdzonych technologii w systemie ochrony zdrowia. Mówił o tym m.in. ekspert PwC, Szymon Piątkowski, dyrektor, lider doradztwa dla sektora ochrony zdrowia w Europie Środkowo-Wschodniej: – Nowe technologie medyczne (urządzenia, metody komunikacji czy algorytmy sztucznej inteligencji) umożliwią realizację celów, z którymi od dawna nie możemy sobie poradzić. Pozwolą one nie tylko na szybszą, dokładniejszą i lepszą jakościowo diagnostykę, dostosowane i monitorowane leczenie, ale także obniżenie szybko rosnących kosztów. Usługi medyczne wreszcie będą  zorientowane na pacjenta. Najistotniejsze jest natomiast wypracowanie modelu, w którym technologie będą funkcjonować razem z dzisiejszym systemem ochrony zdrowia (nie zamiast lub równolegle i niezależnie).

Konferencję zakończyła debata ekspercka prowadzona przez dr Małgorzatę Gałązkę-Sobotkę, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia oraz Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego. Dyskusja dotyczyła możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w ochronie zdrowia nakierowanej na wartość zdrowotną (z ang. Value Based Healthcare).

Konferencji towarzyszył hackathon, podczas którego lekarze i cybernetycy zmierzyli się z zadaniem stworzenia roboczej propozycji cyfrowego opisu zjawisk subiektywnych: bólu i lęku.

 

Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Materiał Promocyjny
Polska na czele rewolucji technologii kwantowych
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot