Cała prawda o innowacyjności

Volkswagen pierwszy. Samsung, Microsoft i Intel daleko przed Google. Apple w ogonie rankingu wielkich firm inwestujących w badania i rozwój.

Publikacja: 21.11.2013 16:08

Volkswagen wydaje na badania nad oszczędnymi silnikami. Prezentowany właśnie w Japonii model XL1 ma

Volkswagen wydaje na badania nad oszczędnymi silnikami. Prezentowany właśnie w Japonii model XL1 ma palić mniej niż litr na 100 kilometrów

Foto: AFP

To wyniki zestawienia „Industriał R&D Investment Scoreboard" Unii Europejskiej. Obejmuje 2 tys. firm z całego świata najwięcej łożących na badania i rozwój. Pozycja na tej liście pośrednio wskazuje na ile nowoczesne są oferowane przez nie produkty.

Zestawienie otwiera koncern VW. Z firm motoryzacyjnych w pierwszej dziesiątce znalazła się tylko japońska Toyota Motor (na 5. miejscu). Za niemieckim Volkswagenem są potentaci branży elektronicznej - Samsung Electronics, Microsoft i Intel. Kolejne miejsca zajmują firmy farmaceutyczne - Roche, Novartis, Merck, Johnson & Johnson oraz Pfizer.

Co zaskakujące, dość słabo w tej konkurencji wypada Google.Internetowy gigant jest dopiero na 13. miejscu z wydatkami na poziomie porównywalnym z firmą Robert Bosch. W drugiej dziesiątce znalazły się takie potęgi jak IBM, Sony, Ford, Nissan, BMW, Ericsson czy Nokia.

Absolutnym zaskoczeniem jest natomiast odległa pozycja firmy Apple. Na „krótkiej liście" 50 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw świata producent iPadów i iPhone'ów wylądował na 46. pozycji. Gdzieś za Hewlett-Packardem, trochę przed Peugeotem.

Jeżeli chodzi o wartości bezwzględne nakładów finansowych na badania i rozwój, Apple wydaje połowę tego co Google i ponad trzykrotnie mniej niż Samsung.

Analitycy sprawdzili również, które firmy zrobiły największe postępy w tej dziedzinie od 2004 roku. Tu prawdziwego skoku dokonały firmy Google i chiński dostawca sprzętu telekomunikacyjnego Huawei - poprawiły wynik o ponad 200 pozycji. O 99 pozycji wspiął się Qualcomm, o 109 Apple, a o 128 - Panasonic.

Cały raport wraz z danymi finansowymi o nakładach dostępny jest tu.

Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji