Aktualizacja: 23.07.2019 12:34 Publikacja: 23.07.2019 12:16
Foto: AFP
Franky Zapata to sportowiec, który ściga się na skuterach wodnych (ma tytuł mistrza świata w tej dyscyplinie), ale jest też założycielem firmy Zapata Racing, która stworzyła latającą deskę tzw. Flyboard. Nieco ponad tydzień temu z karabinem w ręku - by podkreślić możliwość zastosowania dla wojska swojego wynalazku - wzbił się w powietrze w trakcie corocznej parady w Paryżu z okazji Dnia Bastylii. Pokaz nastąpił przed prezydentem Emmanuelem Macronem i innymi przywódcami Unii Europejskiej.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z prof. Pawłem Poszytkiem, ekspertem zajmującym się teorią i praktyką systemów edukacyjnych na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Tematem jest rosnąca dominacja Chin i USA w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz innowacji technologicznych. Czy Europa – i Polska – mają jeszcze szansę na odegranie istotnej roli w globalnym wyścigu technologicznym?
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
DeepSeek, Alibaba i inni. Jak chińska rewolucja w AI wpłynie na przyszłość technologii, biznesu i globalnej rywalizacji – to pytania, na które próbujemy znaleźć odpowiedź w najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym”.
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostaną organizacje, które w innowacyjny sposób wykorzystują kody QR w komunikacji z konsumentami. Można zgłaszać zarówno wdrożone projekty, jak i pomysły na wykorzystanie kodów QR. Firmy zainteresowane udziałem mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 30 września 2024 roku. Laureatów wyłoni niezależne jury, a lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas listopadowej konferencji Kod Innowacji.
W polskich laboratoriach prowadzone są najbardziej zaawansowane badania dotyczące obliczeń kwantowych, łączności i kryptografii kwantowej, sensoryki, obrazowania i metrologii kwantowej. Nasi naukowcy są też bardzo skuteczni w pozyskiwaniu środków w konkursach organizowanych przez największy europejski program wspierający badania w tej dziedzinie – sieć QuantERA.
B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty amerykańskich bombowców maszyn dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.
Kolejna ankieta we Francji wskazuje na fatalne nastroje szefów firm, a przyczyn jest wiele: nikły wzrost gospodarczy, nadal brak budżetu na 2025 r., rosnące bezrobocie i liczba bankructwa. A aukcja 300 luksusowych przedmiotów skonfiskowanych przez państwo przestępcom nie miała żadnego znaczenia, mimo zdecydowanego sukcesu: przedmioty wycenione na 2,5 mln euro sprzedano za 3,7 mln wraz z podatkiem.
Marion Maréchal, wnuczka Jean-Marie Le Pena, zamieściła w serwisie X zdjęcie grobu ojca Marine Le Pen, twórcy Frontu Narodowego, który został zbezczeszczony przez wandalów.
Stworzenie zwane Bestią spustoszyło wiejski region Gévaudan we Francji. Podobno zabiło ponad 100 mężczyzn, kobiet i dzieci. Powszechnie uważano, że Bestia musiała być wilkiem. Dziś uczeni dopuszczają możliwość, że mogło to być coś zupełnie innego.
- Zrobiłabym dokładnie to, co Donald Trump zrobił z Kolumbią - oświadczyła liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, mówiąc o tym, jak francuski rząd powinien postępować wobec Algierii w kwestii przyjęcia przez ten kraj nielegalnych imigrantów z Francji.
Strefa euro była w czwartym kwartale pogrążona w stagnacji. Spadł PKB Niemiec i Francji, czyli dwóch jej największych gospodarek.
Rozmowy ws. poparcia dla budżetu przygotowanego przez rząd Francoisa Bayrou mogą się załamać przez słowo, którego premier użył w czasie telewizyjnego wywiadu.
W cieniu globalnego szału na chiński model DeepSeek debiutował inny system sztucznej inteligencji – Lucie. Francuska technologia, która miała być hitem na lutowym paryskim szczycie AI, okazałą się klapą, a bota wyłączono. Przekonywał np., że „krowa znosi jajka".
Francja omawiała z Danią możliwość wysłania wojsk na Grenlandię w odpowiedzi na groźby prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczące przejęcia tego duńskiego terytorium – poinformował francuski minister spraw zagranicznych Jean-Noël Barrot.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas