Koniec z przejmowaniem mieszkań w zamian za pożyczkę na lichwiarski procent

Firma lichwiarska nie wykorzysta już trudnej sytuacji życiowej danej osoby i nie przejmie podstępem jej mieszkania.

Publikacja: 20.02.2019 19:21

Koniec z przejmowaniem mieszkań w zamian za pożyczkę na lichwiarski procent

Foto: Adobe Stock

Trudniej będzie zabrać mieszkanie w zamian za pożyczkę udzieloną na lichwiarski procent. Ministerstwo Sprawiedliwości przesłało właśnie do Rządowego Centrum Legislacji projekt ustawy zmieniającej niektóre ustawy w celu przeciwdziałania lichwie.

Nowe przepisy wprowadzają ścisłe limity w ustanawianiu zabezpieczeń. Niedopuszczalne będzie żądanie przenoszenia własności nieruchomości na zabezpieczenie zaciągniętych zobowiązań. Taka umowa będzie nieważna.

Czytaj też:

Lichwiarski proceder przestanie się opłacać

Nowy bat na lichwiarzy - Marcin Dziurda o uchwale SN ws. powództwa opozycyjnego

Są legalne sposoby na walkę ze starą lichwą - wyrok Sądu Najwyższego

Proponowane rozwiązania mają na celu wyeliminowanie patologicznych sytuacji. Dziś dochodzi do niejednej tragedii życiowej z powodu niespłaconej pożyczki. Osoby w trudnej sytuacji, np. z powodu choroby czy utraty pracy, zaciągają niekorzystne dla siebie zobowiązania. Nie mają bowiem żadnych szans na kredyt w banku. Zabezpieczeniem pożyczki jest zazwyczaj mieszkanie, jedyny ich majątek. Następnie firma pożyczająca odbiera im mieszkanie na poczet niespłaconej pożyczki. Często w zmowie z nią jest także notariusz. Wielokrotnie na ten problem zwracał uwagę rzecznik praw obywatelskich.

Projekt przewiduje również karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat dla każdego, kto w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne, wynikające m.in. z umowy pożyczki, żąda od niej zapłaty kosztów dodatkowych dwukrotnie wyższych niż maksymalne lub żąda od niej zapłaty odsetek w stopie dwukrotnie wyższej niż maksymalna.

Nowe przepisy zakazują także prowadzenia egzekucji komorniczej z mieszkania, jeżeli wysokość zadłużenia nie przekracza 5 proc. wartości domu lub lokalu. Dziś tego rodzaju ograniczenia w przepisach nie ma.

Wierzyciel może więc wskazać komornikowi mieszkanie dłużnika jako przedmiot egzekucji, nawet jeżeli dług wynosi 300 zł, a mieszkanie jest warte ponad milion.

Wówczas trafia ono na licytację.

Etap legislacyjny: uzgodnienia wewnątrzresortowe

Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok