Aktualizacja: 02.02.2020 06:18 Publikacja: 01.02.2020 06:50
Foto: Adobe Stock
Nie wszyscy dotychczasowi użytkownicy wieczyści, którzy nabyli własność gruntu 1 stycznia 2019 roku, otrzymali już zaświadczenia potwierdzające przekształcenie. Gminy nie zdążyły ich wystawić, choć ustawa określiła im na to 12-miesięczny termin. Tymczasem bez zaświadczenia nie można wnieść jednorazowej opłaty za przekształcenie i skorzystać przy tym z maksymalnej bonifikaty (w niektórych gminach sięgającej nawet 99 proc.). Osoby, które otrzymają zaświadczenia dopiero w 2020 r. obawiają się, że stracą prawo do bonifikaty, gdyż przepisy przewidywały, że opłatę należną za rok 2019 wnosi się w terminie do 29 lutego 2020 r. Resort rozwoju uspokajał jednak, że termin wydania zaświadczenia nie będzie miał wpływu na prawo do bonifikaty. I odpowiedział na pytania obywateli w tej sprawie.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Od zbycia nieruchomości w zamian za odpłatną rentę nie ma PIT, bo w tym przypadku nie da się ustalić przychodu.
Termin na złożenie wniosku o wykup gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste minął 31 sierpnia. Na co powinni przygotować się użytkownicy wieczyści, którzy czekają na rozpatrzenie wniosków?
Tylko do 31 sierpnia 2024 r. przedsiębiorcy posiadający grunty w użytkowaniu wieczystym, którzy spełnią ustawowe warunki, mogą wystąpić z żądaniem wykupu tych nieruchomości na własność.
31 sierpnia upływa roczny okres, w którym firmy mogą występować o uproszczony wykup użytkowanego wieczyście gruntu. Zainteresowanie jest małe, bo przedsiębiorców zniechęcają koszty.
Tylko do 31 sierpnia 2024 użytkownik wieczysty zabudowanego gruntu może wystąpić o jego wykup. Co należy wiedzieć, aby podjąć właściwą decyzję?
Termin na złożenie wniosku o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność mija za dwa tygodnie. Nie wszyscy użytkownicy wieczyści są tym zainteresowani. Dlaczego?
Użytkownicy wieczyści, którzy chcą wykupić nieruchomość, mogą wystosować wiążący w tej sprawie wniosek tylko do 31 sierpnia 2024 r. A w jakim terminie musi w tej sprawie wydać decyzję urząd?
Użytkownicy wieczyści, którym przysługuje prawo nabycia nieruchomości na własność, mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku. Nie wszyscy są świadomi, że taki wykup może „uzdrowić” stan prawny nieruchomości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas