- układu ścian działowych,
- elewacji obiektu,
- geometrii dachu.
Zmiany, które nie mieszczą się we wskazanym katalogu (np. dotyczące elewacji budynku), można wprowadzić bez wcześniejszej modyfikacji pozwolenia na budowę. Wystarczy, że projektant zamieści w projekcie budowlanym odpowiednie informacje.
W takim wypadku w momencie dokonywania zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie załącza się kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego, z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby także dołącza się uzupełniający opis.
Nie może też zabraknąć oświadczenia kierownika budowy o wykonaniu obiektu budowlanego z nieistotnym odstąpieniem od projektu budowlanego i warunków pozwolenia na budowę. Jeśli ustanowiono inspektora nadzoru inwestorskiego, powinien on również potwierdzić charakter i zakres wprowadzonych zmian.
Warto też pamiętać, że inspektor nadzoru budowlanego może konkretne odstępstwo potraktować inaczej niż projektant i wstrzymać roboty budowlane, nakazując wykonanie projektu zamiennego. Natomiast w przypadku gotowego już obiektu może odmówić wydania pozwolenia na użytkowanie lub wnieść sprzeciw wobec zawiadomienia o zakończeniu budowy.
Przykład
Zmiana usytuowania osłony śmietnikowej, która nie narusza przepisów techniczno-budowlanych, przez jednych inspektorów będzie oceniana jako istotna, bo dotyczy planu zagospodarowania działki, inni nie zwrócą w ogóle na nią uwagi.
Podobnie jest ze zmianą kształtu terenów utwardzonych, zieleni czy też dokładnych wymiarów budynków, np. o kilka centymetrów.
Co grozi za złamanie przepisów
Przedsiębiorca, który nie dostosuje się do wymagań ustawowych i będzie kontynuował budowę, chociaż doszło do istotnego odstąpienia od projektu, naraża się na skutki ewentualnej kontroli powiatowego nadzoru budowlanego.
Jeżeli inspektor przeprowadzi kontrolę i stwierdzi odstąpienie od budowy, to ma prawo wstrzymać roboty. W takiej sytuacji wydaje postanowienie. Podaje w nim przyczynę wstrzymania robót i ustala wymagania dotyczące niezbędnych zabezpieczeń (art. 50 – 52 prawa budowlanego).
Takie postanowienie jest ważne dwa miesiące. W tym czasie inspektor wydaje decyzję, w której określa obowiązki inwestora i termin ich wykonania (m.in. każe wykonać projekt zamienny). Ta decyzja trafia nie tylko do inwestora, ale także do starosty. Następnie budujący musi przedstawić zmieniony projekt budowlany, a inspektor nadzoru budowlanego, jeżeli go zaakceptuje, wydaje decyzję zatwierdzającą projekt zamienny i zezwala na wznowienie robót budowlanych.
Decyzja PINB musi być poprzedzona wyeliminowaniem z obrotu prawnego decyzji o pozwoleniu na budowę wydanej przez starostę.
W decyzji nakłada się obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie po zakończeniu budowy (nie ma znaczenia, do której kategorii zaliczony jest obiekt). Może być i tak, że budowa, na której doszło do istotnych odstępstw, została już zakończona (postępowanie jest prowadzone po odmowie pozwolenia na użytkowanie albo po sprzeciwie wobec zawiadomienia o zakończeniu budowy).
Wówczas inspektor może zatwierdzić projekt budowlany zamienny i nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
Gdyby jednak inwestor nie dostosował się do nakazów nadzoru, grożą mu poważne konsekwencje. Jest to wówczas klasyfikowane jako samowola budowlana, która może się zakończyć nakazem przywrócenia obiektu do stanu zgodnego z pierwotnym pozwoleniem, a nawet rozbiórką obiektu w całości.
Uwaga!
Nadzór może nałożyć kary pieniężne za istotne odstępstwa.
Czytaj też artykuł:
Gdy zmienia się koncepcja dachu bądź elewacji
Zobacz więcej w serwisie:
Prawo dla Ciebie
»
Nieruchomości
»
Prawo budowlane
»
Pozwolenie na budowę i użytkowanie