Ostatnie dni programu „Rodzina na swoim”

Tylko do końca 2012 r. osoby zamierzające kupić mieszkanie lub dom będą mogły składać wnioski o udzielenie kredytu ze wsparciem budżetu państwa

Publikacja: 20.12.2012 08:25

W przyszłym roku zniknie z oferty banków kredyt, do którego oprocentowania dopłaca państwo.

W przyszłym roku zniknie z oferty banków kredyt, do którego oprocentowania dopłaca państwo.

Foto: www.sxc.hu

W przyszłym roku zniknie z oferty banków kredyt, do którego oprocentowania dopłaca państwo. Rząd postanowił bowiem wycofać się z programu „Rodzina na swoim". W 2013 r. mogą z niego skorzystać tylko ci, którzy złożą wniosek do końca tego roku.

Kredyt na zakup mieszkania lub domu można zaciągnąć maksymalnie na 30 lat. Musi to być kredyt złotówkowy. Pomoc państwa obejmie pierwsze osiem lat spłaty kredytu. Polega ona na tym, że budżet państwa płaci za kredytobiorcę połowę odsetek.

Kwestie uzyskiwania tego kredytu reguluje ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (dalej jako: ustawa). Zgodnie  z nią z kredytu preferencyjnego mogą skorzystać małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci oraz bezdzietni single.

Uwaga! O pomoc objętą programem „Rodzina na swoim" mogą starać się tylko ci, którzy nie ukończyli 35. roku życia.

29 983 kredytów udzielono do 30 września

Ograniczenia wiekowego nie ma w wypadku samotnie wychowujących dzieci. Te osoby bez względu na to, czy mają 30 czy np. 40 lat, mogą się ubiegać o kredyt.

Kredyt można dostać m.in. na: zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku wtórnym lub pierwotnym (na własność albo  własnościowe prawo). Przysługuje on na określoną powierzchnię mieszkania. Małżeństwa i samotnie wychowujący dzieci mogą go zaciągnąć na mieszkanie, którego powierzchnia nie przekracza 75 mkw., a domu – 140 mkw. Dopłaty przysługują im zaś nie do całego kredytowanego lokum, lecz części. W wypadku mieszkania będzie to 50 mkw., domu – 70 m.

Ostrzejsze normy obowiązują bezdzietnych singli. W ich wypadku powierzchnia mieszkania nie może przekraczać 50 mkw., a dopłata będzie przysługiwała do 30 mkw.

Cena mieszkania objętego takim kredytem nie może być dowolna. Jej wysokość zależy od wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych (oblicza się go za pomocą współczynników podanych w przepisach). Ogłasza go raz na pół roku wojewoda. Robi to osobno dla województwa i miast wojewódzkich. Publikuje go w swoim dzienniku urzędowym.

Po kredyt można się udać do jednego z 20 banków komercyjnych mających umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ich wykaz można znaleźć m.in. na stronie internetowej BGK (www.bgk.pl). Pieniądze na dotowane kredyty pochodzą z Funduszu Dopłat, którym dysponuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

Uwaga! Banki komercyjne, udzielając preferencyjnych kredytów, kierują się także swoimi wewnętrznymi zasadami.

Trzeba jednak pamiętać, że ustawa zawiera ogólne warunki dotyczące tych kredytów. W wypadku jednak obliczania zdolności kredytowej ustawa zawiera przepisy, które banki komercyjne muszą brać pod uwagę. Mianowicie osoba bez zdolności kredytowej może łączyć swój dochód z dochodem rodziny, twj. wstępnych (rodzice, dziadkowie), zstępnych (dzieci, wnuki itd.), rodzeństwa, ojczyma, macochy, a nawet teścia i teściowej. Istnieje też możliwość łączenia dochodu kredytobiorcy z dochodami małżonka brata lub siostry.

W praktyce oznacza to, że jeżeli w ocenie banku udzielającego kredytu docelowy kredytobiorca  nie ma zdolności kredytowej, umowa może być zawarta również przez inne osoby.

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce