Dzięki temu odzyskujemy wolność. Osoby przygniecione zobowiązaniami, które przekraczają ich bieżące możliwości płatnicze, żyją jak w potrzasku, często wpadają w ciężką depresję. „Pomagają" w tym windykatorzy i komornicy, którzy potrafią człowieka z pełną premedytacją zaszczuć i zniszczyć psychicznie. Jedynym ratunkiem dla dłużnika jest wówczas właśnie ucieczka w upadłość konsumencką.
Problem w tym, że ta świetnie napisana ustawa jest w Polsce bardzo mało popularna. Tragiczny przykład niewiedzy w tej dziedzinie to samobójstwo 35-latka, mieszkańca Bielska-Białej, w czerwcu tego roku. A wystarczyło złożyć wniosek o upadłość konsumencką. I to chyba jest w tym przypadku najbardziej przerażające: powszechna niewiedza ekonomiczna Polaków oraz samotność dłużnika z jego problemami. Nikt losem tych ludzi się nie zainteresował, nikt nie przekazał informacji o tak prostym rozwiązaniu ich problemów.
Co stanie się z mieszkaniem i długami po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?
Mieszkanie wchodzi do masy upadłościowej, sprzedaż tej nieruchomości prowadzi syndyk. Taka forma zbycia mieszkania to nie tylko możliwość uzyskania lepszej ceny, niż miało by to miejsce podczas licytacji komorniczej.
Z kwoty sprzedaży dłużnik uzyskuje część środków, które przeznacza na wynajem innego mieszkania. Pod uwagę brana jest w tym wypadku sytuacja rodzinna dłużnika. Czyli im bardziej liczna rodzina, tym większą kwotę dostanie dłużnik na wynajem. Przyjmuje się, że może być to kwota zabezpieczająca najem lokalu nawet na 24 miesiące.
Co do innych długów, które nie będą spłacone ze sprzedaży mieszkania, sąd ustali maksymalną kwotę, którą dłużnik będzie przeznaczał na spłatę wszystkich zobowiązań. Fachowo nazywa się to planem spłaty wierzycieli, przy czym plan ten jest ustalony na okres maksimum 36 miesięcy.
Gdzie można zgłosić wniosek o upadłość konsumencką? Co w nim napisać, jak umotywować?
Stosowny wniosek składa się w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika. Np. w Warszawie jest to X Wydział Gospodarczy ds. Upadłościowych i Naprawczych z siedzibą przy ul. Czerniakowskiej 100 A.
Nie ma jednego szablonu wniosku o upadłość konsumencką. Informacje o tym, co we wniosku musi się znaleźć, są zapisane w Ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 roku, o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. Ten akt prawny łatwo znajdziemy w internecie.
Moim zdaniem podstawą jest tutaj zwykła staranność przy opracowaniu wniosku, czyli trzymanie się wytycznych z ustawy. Najbardziej istotnym elementem jest jednak, cytując ustawę: „wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie".
Należy podać, że był jakiś powód, niezależny od dłużnika, w związku z którym ten stał się niewypłacalny. Jeśli sędzia dostałby tylko informację typu: „nie stać mnie na spłatę kredytów, które mi udzieliły banki, więc proszę o upadłość" – mógłby to potraktować jako arogancję lub tanie cwaniactwo wnioskodawcy.
Nie traktujmy więc ogłoszenia upadłości konsumenckiej jako formalności. Jeśli sąd odrzuci wniosek, na następną szansę na oddłużenie trzeba czekać aż dziesięć lat.
CV
Krzysztof Oppenheim – doradca finansowy, ekspert w dziedzinie kredytów hipotecznych, właściciel firmy Oppenheim Enterprise. Obecnie prezes firmy Nieruchomości Boża Krówka specjalizującej się w sprzedaży przecenionych nieruchomości, zamianach mieszkań oraz w oddłużaniu osób, które wpadły w pułapkę kredytową. Wcześniej profesjonalny zawodnik brydża sportowego.