Przecena mieszkań z drugiej ręki

Listopad przyniósł spadek sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. W dół poszły średnie ceny lokali w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika z danych portalu GetHome.pl.

Publikacja: 03.12.2024 16:44

Sprzedający mieszkania na rynku wtórnym zaczęli spuszczać z tonu. Z jednej strony w większości metro

Sprzedający mieszkania na rynku wtórnym zaczęli spuszczać z tonu. Z jednej strony w większości metropolii oferta rośnie, a z drugiej wciąż nie widać ożywienia popytu

Foto: Adobe Stock

aig

- Wygląda na to, że sprzedający mieszkania na rynku wtórnym zaczęli spuszczać z tonu. Z jednej strony w większości metropolii oferta rośnie, a z drugiej wciąż nie widać ożywienia popytu – zwracają uwagę analitycy portalu GetHome.pl.

Czytaj więcej

Jest projekt ustawy, która ma uwolnić grunty pod mieszkania. Co proponuje resort rozwoju?

Duża konkurencja na rynku mieszkań

Z analiz tego portalu wynika, że w listopadzie średnia cena mkw. używanych mieszkań spadła o 1 proc. w Warszawie (ok. 18,3 tys. zł/mkw.), Krakowie (17,4 tys. zł/mkw.), Poznaniu (11,9 tys. zł/mkw.) i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (8,8 tys. zł/mkw.). Wzrost średniej ceny o 1 proc. serwis odnotował w Łodzi (8,6 tys. zł/mkw.) i Wrocławiu (14,6 tys. zł/mkw).  Przeciętna cena  mkw. lokali z drugiej ręki nie zmieniła się Trójmieście (15,8 tys. zł/m kw.).

Foto: mat.prasowe

Eksperci GetHome.pl oceniają, że przecena używanych mieszkań może być efektem rosnącej podaży także na rynku pierwotnym. - Deweloperzy zaczęli zabiegać o klientów, oferując im różnego rodzaju bonusy. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w stolicy tylko w listopadzie oferta nowych mieszkań wzrosła o 3 proc. (do niespełna 15,7 tys. lokali). Z kolei na rynku wtórnym liczba unikalnych ofert – jak wynika danych przeszukiwarki portali nieruchomości Adradar – zwiększyła się z 19,4 tys. do 20 tys. lokali, czyli również o 3 proc. Widać więc, że konkurencja na rynku warszawskim jest bardzo duża.

Czytaj więcej

Inwestować dziś czy czekać? Można stracić jeden pokój

Oferta mieszkań puchnie

Portal mówi też o podaży mieszkań w pozostałych metropoliach. Adradar podaje, że w listopadzie liczba unikatowych ofert mieszkań na rynku wtórnym wzrosła nie tylko w Warszawie, ale także we Wrocławiu (11,1 tys. lokali), Łodzi (5,6 tys.), Poznaniu (4,1 tys.) i Trójmieście (9,1 tys.). Oferta skurczyła się zaś tylko w Krakowie (9,8 tys. lokali), a nie zmieniła się w Katowicach (2,3 tys.).

- Z danych Adradar wynika, że pod koniec listopada w całym kraju było ok. 158 tys. unikatowych ofert sprzedaży mieszkań, czyli minimalnie więcej niż w październiku (157,5 tys.). Jednak od grudnia ubiegłego roku ich liczba wzrosła o 28 proc. – wskazują analitycy portalu GetHome.pl.

Zaznaczają, że w listopadzie z rynku wtórnego wycofano 32,5 tys. ofert. - Może to świadczyć o spadku popytu na mieszkania z drugiej ręki. Część lokali sprzedający mogli wycofać ze względu na brak chętnych. Z drugiej strony, na rynku wtórnym pojawiło się 33 tys. mieszkań, czyli o 11 proc. mniej niż miesiąc wcześniej – podają.

Foto: mat.prasowe

Liderzy podwyżek cen mieszkań

Od początku roku liderem podwyżek cen mieszkań na rynku wtórnym jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (13 proc.). Na drugim miejscu jest Wrocław, gdzie mieszkania z drugiej ręki zdrożały w tym czasie średnio o 8 proc. Na trzecim miejscu, z 6-proc. wzrostem ceny mkw. mieszkań uplasowała się Łódź. Z kolei w Warszawie,  Krakowie, Trójmieście i Poznaniu mieszkania używane podrożały od początku roku średnio o ok. 5 proc.

Foto: mat.prasowe

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w Warszawie, Krakowie i Trójmieście średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym i na rynku pierwotnym wzrosła o tyle samo (5 proc.).  We Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi i Poznaniu mieszkania z drugiej ręki podrożały mniej niż nowe. W miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia cena metra kwadratowego używanych mieszkań wzrosła znacznie bardziej.

–  W tym przypadku mamy do czynienia z dość gwałtowną zmianą struktury cenowej mieszkań na rynku wtórnym. Dzieje się tak wtedy, gdy na rynek trafia duża pula nowych, a więc drogich lokali, a równocześnie ubywa tych najtańszych – wyjaśnia Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. I dodaje, że w tym roku z 5 do 21 proc. zwiększył się udział mieszkań z ceną powyżej 12 tys. zł za mkw., a równocześnie z 64 do 54 proc. skurczył się odsetek lokali, których ceny nie przekraczają 9 tys. zł za mkw.

Ceny mieszkań z drugiej ręki w Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii i Łodzi wciąż są jednymi z najniższych spośród wszystkich metropolii. - Wynika to z tego, że w ofercie duży udział mają tam mieszkania w PRL-owskich blokach i starych kamienicach. Wciąż tylko w dwóch metropoliach – w Warszawie i Krakowie – średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest wyższa niż na rynku pierwotnym – wskazują autorzy raportu.

Czytaj więcej

Część flipperów odpływa z rynku. „Koniec owczego pędu”

- Wygląda na to, że sprzedający mieszkania na rynku wtórnym zaczęli spuszczać z tonu. Z jednej strony w większości metropolii oferta rośnie, a z drugiej wciąż nie widać ożywienia popytu – zwracają uwagę analitycy portalu GetHome.pl.

Duża konkurencja na rynku mieszkań

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Branża deweloperska o projekcie ustawy podażowej. „Odblokowanie potencjału rynku nieruchomości”. Czy ceny spadną?
Nieruchomości
Dlaczego średnie ceny nowych mieszkań rosną
Nieruchomości mieszkaniowe
Jest projekt ustawy, która ma uwolnić grunty pod mieszkania. Co proponuje resort rozwoju?
Nieruchomości
Ile metrów mieszkania za średnią pensję? "Miejsce na postawienie krzesła"
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nieruchomości
Superpromocje nie zadziałały. W listopadzie sprzedaż mieszkań w dół
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska