Dlaczego średnie ceny nowych mieszkań rosną

Średnie ceny ofertowe nowych mieszkań w Trójmieście wzrosły w listopadzie o 4 proc. Drożej jest też w Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.

Publikacja: 02.12.2024 12:52

W wyścigu o miano tegorocznego lidera podwyżek wciąż prowadzi Wrocław, gdzie od początku roku średni

W wyścigu o miano tegorocznego lidera podwyżek wciąż prowadzi Wrocław, gdzie od początku roku średnia cena metra nowych mieszkań wzrosła o 12 proc.

Foto: Fotorzepa/A.Burakowski

aig

- Listopad po raz kolejny pokazał, że rynków mieszkaniowych największych miast nie można traktować jednakową miarą – podkreślają autorzy raportu serwisu RynekPierwotny.pl.

Czytaj więcej

Superpromocje nie zadziałały. W listopadzie sprzedaż mieszkań w dół

Tam deweloperzy liczą na zamożnych klientów

W ostatnich tygodniach rynek mieszkań został zalany różnego rodzaju promocjami. Można było odnieść wrażenie, że mieszkania wreszcie zaczęły tanieć. Tymczasem w listopadzie średnia cena nowych mieszkań poszła w górę aż o 4 proc. w Trójmieście – niemal do 16,2 tys. zł/mkw., o 2 proc. w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (ok. 11,2 tys. zł/mkw.) i o 1 proc. w Poznaniu (12,3 tys. zł/m kw.).

– Oczywiście to nie oznacza, że deweloperzy o tyle podnieśli ceny oferowanych mieszkań. Od dawna zwracam uwagę, że w skali miesiąca ich średnia cena metra kwadratowego może gwałtownie wzrosnąć, jeśli na rynek trafi pula drogich jak na dany rynek lokali – wyjaśnia Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

W listopadzie, jak mówi Marek Wielgo, przykładem jest zwłaszcza Trójmiasto (Gdańsk), gdzie – jak wskazują wstępne dane BIG DATA RynekPierwotny.pl – deweloperzy wprowadzili do sprzedaży mieszkania po średnio 22,2 tys. zł za metr. Z kolei w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a ściślej w Katowicach, na rynku pojawiły się nowe inwestycje, w których uśredniona cena mieszkań w przeliczeniu na metr kwadratowy przekracza 13 tys. zł. - Najwyraźniej w obu tych metropoliach deweloperzy liczą na zamożnych klientów – mówi Wielgo.

Foto: Mat.prasowe

Gdzie nowe mieszkania są tańsze

Na przeciwnym biegunie są Warszawa (średnia cena ok. 17,7 tys. zł/mkw.) i Łódź (niespełna 11,5 tys. zł/mkw.), gdzie w listopadzie średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów spadła o 1 proc.

Czytaj więcej

Inwestować dziś czy czekać? Można stracić jeden pokój

- Wstępne dane wskazują, że Wrocław był w listopadzie prawdopodobnie jedyną metropolią, gdzie sprzedaż nowych mieszkań przewyższyła podaż. Mimo to średnia cena metra kwadratowego we Wrocławiu (ok. 14,6 tys. zł/mkw.) nie zmieniła się już drugi miesiąc z rzędu. Z kolei w Krakowie (ok. 16,4 tys. zł/ m kw.) stabilizacja cen trwa już od pół roku. Także w listopadzie średnia w przeliczeniu na metr kwadratowy utrzymała poziom z poprzedniego miesiąca – wskazuje Marek Wielgo.

Dodaje, że w wyścigu o miano tegorocznego lidera podwyżek wciąż prowadzi Wrocław, gdzie od początku roku średnia cena metra nowych mieszkań wzrosła o 12 proc. - Łódź z podwyżką 10 proc. zajmuje drugie miejsce, a na najniższym stopniu podium są ex aequo Poznań i Trójmiasto. Podwyżka w tych metropoliach wyniosła 8 proc. Z kolei w Warszawie i Krakowie średnia poszła w górę o 5 proc., a Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli – o 6 proc. – podaje Wielgo.

Foto: Mat.prasowe

Mniejsza sprzedaż mieszkań w listopadzie

Ze wstępnych danych sprzedażowych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w siedmiu metropoliach deweloperzy zawarli w listopadzie łącznie mniej umów deweloperskich niż miesiąc wcześniej. Jednak sytuacja w poszczególnych miastach była zróżnicowana. Prawdopodobnie większą sprzedażą mogą się pochwalić deweloperzy w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

- W tych metropoliach potencjalnych nabywców może zachęcać duży wybór mieszkań. W stolicy w ofercie jest ich już prawie 15,7 tys. Coraz bliżej jest więc do rekordowego wyniku z maja 2019 r.  Wówczas warszawscy deweloperzy oferowali tylko o 500 lokali więcej  - komentuje Marek Wielgo.

- Listopad po raz kolejny pokazał, że rynków mieszkaniowych największych miast nie można traktować jednakową miarą – podkreślają autorzy raportu serwisu RynekPierwotny.pl.

Tam deweloperzy liczą na zamożnych klientów

Pozostało 95% artykułu
Nieruchomości
Superpromocje nie zadziałały. W listopadzie sprzedaż mieszkań w dół
Raporty ekonomiczne
Mało mieszkań do wzięcia od ręki. Gotowe tańsze od tych w budowie?
Nieruchomości
Tymon Nowosielski: Zdrowa deweloperka przetrwa na każdym rynku i w każdych warunkach
Nieruchomości
Część flipperów odpływa z rynku. „Koniec owczego pędu”
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nieruchomości
Indeks nastrojów deweloperów. Rośnie pesymizm, ceny mieszkań spadają
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska